چیزی که خانه های هوشمند را از یک خانه معمولی جدا می کند، اتصال و کنترل وسایل داخل خانه توسط یک دستگاه مرکزی مانند تلفن همراه هوشمند می باشد. دستگاه کنترل دما، چراغ ها، اسباب و وسایل، قفلها، مدل های مختلف دوربین مدار بسته و مانیتور های مرتبط با آن و بسیاری از دیگر وسایل همگی توسط یک سیستم مرکزی اتوماتیک چه از داخل و یا بیرون از خانه قابل کنترل می باشند.

این اتصالات می توانند از راه های مختلفی در دسترس قرار گیرند. بسیاری از شرکت های متخصص در زمینه هوشمند سازی خانه مانند Z-Wave، Zigbee، KNX و کنترل٬ ۴ ساله‌ است فعالیت  گسترده ای دارند به این ترتیب می توان به کمک اتصال وای فای و از طریق اینترنت و یا بوسیله اتصال بلوتوث بدون اینترنت تمامی دستگاه های داخل منزل را کنترل نمود. تمامی این سیستم ها می توانند سودمند باشند به شرطی که در جهت موارد مورد نیاز استفاده شوند.

خانه هوشمند چه فوایدی دارد

در بیان ساده می توان گفت تمامی این سیستم ها برای راحتی ساخته شده اند. یک خانه هوشمند کمک می کند تا خیلی از کارها به صورت روال عادی انجام شود به عنوان مثال سیستم های هوشمند کمک می کند تا سیستم تهویه مطبوع ، لامپ ها، سیستم گرمایشی، اجازه دسترسی همسایه به داخل منزل و غیره به صورت کنترل شده عمل کند همچنین امکان برنامه ریزی برای هر یک از این دستگاه ها وجود دارد تا در یک زمان خاص عمل کنند.

سیستم هوشمندسازی منازل علاوه بر تامین راحتی کاربران، در بهینه سازی عملکرد هم تاثیر گذار است به عنوان مثال در زمانی که داخل منزل کسی حضور ندارد با تنظیم اتوماتیک، عملکرد سیستم گرمایشی و سرمایشی را کنترل نمود تا به کمک آن از پرداخت هزینه های اضافی بابت قبض جلوگیری کرد. همچنین زمانی که افراد داخل منزل حضور دارند با بهینه سازی دمای داخل منزل می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.

چه دستگاه هایی برای هوشمند سازی خانه وجود دارند؟

ابزار های بسیار زیادی برای هوشمند سازی منازل وجود دارد که ساده ترین آن لامپ ها هستند. لامپ های هوشمند قابلیت این را دارند تا طبق یک برنامه خاص و در زمان معین از طریق تلفن همراه روشن و خاموش شوند همچنین می توان نور آنها را تنظیم نمود.

تلویزیون هوشمند یکی دیگر از این دستگاه هایی می باشد  که به وسیله آن می توان یک منزل هوشمند ساخت. یک تلویزون هوشمند می تواند به اینترنت متصل شود و به راحتی از طریق سایت ها و برنامه های مختلف اقدام به دانلود فیلم، بازی و اشتراک گذاری تصاویر در شبکه های اجتماعی نماید. در حال حاضر تعداد زیادی از این تلویزیون های هوشمند وجود دارد که می توان به تلویزیون های سامسونگ و ویزیو اشاره نمود .

یکی دیگر از ابزار هایی که می توان به کمک آن یک خانه معمولی را به یک خانه هوشمند تبدیل نمود قفل هوشمند است، این قفل می تواند باز یا بسته بودن درب خانه را از راه دور به کمک یک تلفن هوشمند کنترل نماید. البته وسایل دیگری همچون یخچال، گاز، سیستم تشخیص دود نیز می تواند در یک خانه هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

به کمک این ابزار می توان یک خانه هوشمند ساخت اگرچه به یک سیستم الکتریکی پیچیده با مصرف تقریبا بالا نیاز است.

شروع هوشمند سازی خانه

یک خانه هوشمند برای شروع نیازمند صرف هزینه های بالا برای دستگاه های مختلف می باشد به عنوان مثال یک سرویس بهداشتی هوشمند نزدیک به ۲٫۳۰۰ دلار هزینه در بر خواهد داشت اما اگر بودجه اختصاص یافته برای این امر محدود باشد می توان از وسایل کوچکتر و ارزان قیمت تر استفاده نمود.

همچنین برای هوشمند سازی لازم نیست تمامی قسمت های خانه را به دستگاه های گران قیمت مجهز نمود و برای ذخیره منابع مالی می توان از بخش هایی که بیشتر مورد نیاز است شروع کرد.