درنگ: این اولین هشدار نسبت به سفر زنان نبوده‌ است، در دسامبر سال ۲۰۱۶ نیز دولت آمریکا نسبت به سفر به نیمی از استان‌های مکزیک به دلیل وفور جنایت و خشونت هشدار داده بود. در همین راستا موسسه‌ای به نام “زنان مسافر تنها” و Trip.com لیستی از خطرناکترین مکان‌های جهان برای مسافران زن تنها منتشر ساخته‌اند. این لیست ۱۰تایی براساس نظرسنجی وب‌سایت Trip.com شکل گرفته‌است و لزوما به معنی ممانعت از سفر زنان به این کشورها نیست، بلکه تنها به معنی حفظ احتیاط بیشتر است.

۱- مصر
حضور گروهک‌های تروریستی از جمله اعضای داعش و انجام حملات مرگبار تروریستی در این کشور توسط این گروه‌ها در دفاتر و سازمان‌های دولتی و مناطق توریستی باعث شده که این کشور رتبه اول ناامن‌ترین کشور جهان برای سفر زنان را به دست آورد. این هشدار به معنی سفر نکردن به مصر نیست زیرا این کشور از جاذبه‌های توریستی فراوانی برخوردار است و مصری‌ها نیز افرادی به شدت مهمان‌نواز هستند، بلکه به آن معنی است که تنها سفر کردن به آن می‌تواند خطرات فراوانی به همراه داشته‌باشد. رعایت کد‌های پوشش لباس در مصر، برقرار نکردن تماس چشمی، داشتن همراه در مکان‌های شلوغ، استفاده از واگن زنان در مترو و استفاده از تورهای کوچک برای گذشت و گذار گروهی در شهر از جمله توصیه‌های کاربران Trip.com برای سفر به مصر است.

۲- مغرب
این کشور که در شمال آفریقا واقع شده نیز در معرض تهدید جدی حملات تروریستی قرار دارد و علاوه بر آن نرخ جرایمی مانند جیب‌بری، سرقت‌های مسلحانه، درگیری‌های خیابانی و کیف‌قاپی در آن بسیار بالاست، به ویژه در شهرهای بزرگ و توریستی این کشور. به توصیه کاربران Trip.com حفظ پوشش متعارف و عدم استفاده از لباس‌های باز و کوتاه، نمایش ندادن اشیاء گران‌بها، پرهیز از پرسیدن آدرس از مردان در خیابان، یادگرفتن چند عبارت عربی و فرانسوی کاربردی می‌تواند به زنان توریست در این کشور کمک کند.

۳- جامائیکا
اقامتگاه‌های مشهور در این کشور کاملا امن هستند اما فراتر رفتن از این محدوده به معنی مواجهه با شرایط غیرمنتظره و ناخواسته‌است. جرائم خشونت‌بار یکی از بزرگترین مشکلات در این کشور است، به ویژه در منطقه کینگستون و مونتگو بی. خطر مزاحمت از سوی کارمندان هتل‌های این کشور نیز زنان تنها را تهدید می‌کند.

۴- هندوستان
این کشور یکی از حبوب‌ترین مقاصد برای توریست‌های زن در جهان به شمار می‌رود اما با توجه به افزایش وقوع حملات تروریستی در اماکن عمومی که تردد توریست‌ها در آنها بیشتر است، مانند هتل‌ها یا ایستگاه‌های قطار، رستوران‌ها و مناطق پرتردد شهری، این کشور به محلی ناامن تبدیل شده‌است. علاوه بر آن مزاحمت‌های جنسی یکی از مشکلات اساسی در این کشور است.

پوشیدن لباس‌های بلند و پوشیده، عادت کردن به نگاه‌های خیره و زل بومی‌ها، زود بازگشتن به هتل، استفاده از واگن‌های مخصوص زنان در قطار، تنها راه نرفتن در شب به ویژه در شهرهای کوچک از جمله توصیه‌های ایمنی به زنان توریست در هندوستان است.

۵- پرو
سرقت‌های مسلحانه، آدم‌ربایی، سرقت خودرو و کلاهبرداری‌های اعتباری و مالی از جمله گزینه‌هایی هستند که پرو را به ویژه برای زنان تنها به کشوری ناامن برای سفر تبدیل کرده‌اند. اگر قرار است تنها به این کشور سفر کنید بهتر است برای تردد از تاکسی استفاده کنید، کیف خود را در تاکسی روی زمین بگذارید و چمدان را در صندوق عقب جا دهید، در هنگام پیاده‌روی از مسیرهای پاکوب شده عبور کنید، از جواهرات واقعی استفاده نکنید، در زمان خطر به زبان اسپانیایی صحبت نکنید، در تاریکی شب که هنگام فعالیت تبهکاران است ورزش نکنید، از کیف‌هایی استفاده کنید که بتوانید به صورت اریب بند آن را روی شانه بیاندازید، تنها به اندازه نیاز پول حمل کنید.

۶- باهاماس
خطر سفر به باهاماس برای بسیاری از توریست‌ها که این کشور را مجموعه‌ای از جزایر زیبا و رویایی تصور می‌کنند، باورکردنی نیست. با این‌همه واقعیت را باید پذیرفت، زنان تنها در باهاماس در معرض تهدید‌هایی مانند سرقت مسلحانه یا آزار و اذیت‌های خیابانی قرار دارند و میزان این جرائم در باهاماس رو به افزایش نیز گذاشته‌است به طوری که سازمان ملل در گزارش سال ۲۰۱۲ خود اعلام کرد باهاماس یکی از بالاترین آمارهای مزاحمت‌های جنسی در میان کشورهای کارائیب را داراست. همچنین گزارش‌های متعددی درباره سرقت مسلحانه از توریست‌ها وجود دارد که چند مورد آنها در روشنایی روز رخ داده‌اند. حضور در مکان‌های شلوغ و آگاه بودن نسبت به نوشیدنی و غذایی که میل می‌کنید می‌تواند به افزایش امنیت شما در این کشور کمک کند.

۷- کلمبیا
سفر به کلمبیا می‌تواند تجربه‌ای بی‌نظیر باشد اما خشونت‌های مرتبط با ناآرامی‌های مدنی، قاچاق مواد مخدر، آدم‌ربایی و دیگر انواع جرائم به تکرار در این کشور رخ می‌دهند به ویژه در مراکز شهری و حومه شهرها. در صورت سفر به این کشور هرگز گوشی موبایل خود را در خیابان از کیف بیرون نیاورید و کیف خود را مکان‌های عمومی در دسترس قرار ندهید. هرگز در خیابان تاکسی نگیرید، شب‌ها به تنهایی در خیابان قدم نزنید و از اتوبوس‌های ارزان‌قیمت برای تردد استفاده نکنید.

۸- اکوادور
اگرچه بسیاری از کاربران Trip.com اکوادور را کشوری امن و مهمان‌نواز توصیف کرده‌اند، اما عده‌ای دیگر مشکلاتی مانند جیب‌زنی، سرقت، مزاحمت و آزارهای خیابانی و سرقت از اتاق‌های هتل را تهدید‌هایی جدی می‌دانند.

۹- ترکیه
حملات تروریستی متعددی در سال گذشته در ترکیه رخ داده‌است، از این رو مسافران باید برای سفر به این کشور احتیاط را رعایت کنند، برای مثال از پوشش مناسب استفاده کنند به ویژه در اماکن مذهبی، از تاکسی‌های مناطق پرتردد استفاده کنند، به فروشندگان یا صاحبان رستوران که پرخاشگر هستند بی‌توجهی کنند.

۱۰- گواتمالا
خطر وقوع جرائم خشونت‌بار در این کشور بسیار بالاست و تبهکاران معمولا توریست‌هایی را هدف قرار می‌دهند که به نظر پولدارتر بیایند.