درنگ :  میر مجید طاهری درباره آخرین وضعیت اجرای محکومیت دو سال حبس سعید مرتضوی دادستان وقت تهران به اتهام معاونت در قتل مرحوم روح‌الامینی یکی از جان‌باختگان حادثه بازداشتگاه کهریزک که چندی پیش از سوی شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران قطعی شد اظهار کرد: پرونده متهم برای اجرای حکم به شعبه دوم دادسرای ناحیه ۲۸ تهران ( کارکنان دولت) ارجاع شده بود که صبح امروز (شنبه) ۱۲ اسفند برای پیگیری پرونده به دادسرای مربوطه مراجعه کردم.

این وکیل دادگستری افزود: در مراجعه به شعبه اجرای احکام دادسرای کارکنان دولت، اعلام شد که حکم جلب صادر شده و موضوع در دست اقدام و پیگیری است.

سعید مرتضوی دادستان وقت تهران در دادگاه بدوی در ارتباط با شکایت اولیاء دم مرحوم روح‌الامینی به اتهام معاونت در قتل عمد، تبرئه شده بود که پرونده با اعتراض شکات، برای رسیدگی در مرحله تجدیدنظر به شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد.

جلسات رسیدگی در شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران برگزار شد و نهایتاً بر اساس آنچه حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگی قوه‌قضاییه اعلام کرد، مرتضوی از سوی دادگاه به با یک درجه تخفیف به دو سال حبس تعزیری قطعی محکوم شد.

با این وجود سعید مرتضوی با تکذیب خبر انتقال به زندان اوین گفت: هنوز از اجرای احکام هم چیزی به من ابلاغ نشده است.

  ناگفته‌های شمس‌الواعظین و زیدآبادی از سعید مرتضوی | رفتم عید دیدنی مرتضوی بازداشتم کرد! | مرتضوی گفته بود آرزوی زندانی شدنم را به گور می‌برید
  بهمن کشاورز: تعقیب قضایی مرتضوی در مورد فوت زهرا کاظمی بلامانع است | امکان بررسی مجدد پرونده وجود دارد
  رسانه‌ها: سعید مرتضوی زندانی شد | مرتضوی: الان در خانه هستم و منتظر دادگاه تجدیدنظر