درنگ: چند سالی است سفید بالک‌ها مهمان اهالی تهران شده‌اند. امسال نیز چنان پایتخت را به تسخیر خود درآورده‌اند که کمتر پاینتخت‌نشینی پیدا می‌شود که بگوید گرفتار این موجودات نشده است.

آنها با شروع بهار و تابستان به درخت‌ها و خیابان‌های تهران هجوم می‌آورند و حتی در ابعادی وسیع‌تر به سیستم تنفسی و شنوایی شهروندان نفوذ می‌کنند. فراوانی این سفید بالک‌ها که جثه‌شان بدون چشم مسلح به راحتی قابل تشخیص نیست در برخی نقاط تهران بیشتر است. بر اساس گزارشات مردمی، این حشره سفید رنگ که در زبان عامه به مگس سفید معروف شده است در خیابان‌های انقلاب، جمهوری، ولیعصر و در قسمت‌های غرب تهران به وفور دیده می‌شود.

تقصیر درختان است؟

به تازگی فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که ریشه اصلی تکثیر این مگس‌ها را افزایش کاشت درختان توت در تهران توسط شهرداری دانسته است چرا که سفید بالک‌ها علاقه زیادی به صمغ درختان دارند. از سوی دیگر، قطع درختان زیادی در خیابان ولیعصر تهران از دیگر دلایل افزایش این حشرات پنداشته شده است. این در حالی است که عوامل متعدد دیگر مثل سموم کشاورزی و رشد صادرات و واردات محصولات کشاورزی می‌تواند عامل انتقال این حشرات به ایران باشد.

کرم ساقه برنج هم یکی از آفات کشاورزی است که با کودهای شیمیایی وارداتی به کشور رسیده است. بنابراین فارغ از اینکه درختان توت به خاطر صمغ موجود در تکثیر این حشرات تاثیر دارند باید نیم نگاهی هم به گردونه اقتصادی کشور داشت.


پای مگس‌ها به اینستاگرام باز شد

برخی کاربران در شبکه‌های مجازی درباره آلرژی‌هایی که نسبت به این حشره مزاحم پیدا کرده‌اند، گزارش می‌دهند. به گفته برخی از آنها، تنگی نفس، آبریزش بینی و خارش چشم و گلو در آنها یا اعضای خانواده‌شان همزمان با هجوم این سفید بالک‌ها شروع شده است.

کاربر دیگری در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرده که حتی در اصفهان هم این سفید بالک دیده شده است که به نظر می‌رسد سیطره هجوم آنها تنها به تهران محدود نمی‌شود.

عده‌ای هم از بیماری‌زا بودن این حشره ابراز نگرانی کرده‌اند. تا جایی که برخی کودکان و نوجوانان به محض قرار گرفتن در محیطی که این حشرات وجود دارند واکنش آلرژیک نشان می‌دهند.

 

واکنش‌های مردم هجوم مگس‌های سفید در شبکه‌های اجتماعی

  اینفوگرافیک | آسیب‌های جدی مگس‌های سفید در تهران | هشدارهای جدی به تهرانی‌ها

پاسخ وزارت بهداشت

دکتر خسرو صادق نیت رئیس مرکز محیط و کار وزارت بهداشت در گفتگو با درنگ درباره بیماری‌زا و حتی آلرژی‌زا بودن این حشره گفت: در صورتیکه این مگس‌ها با مخاطات تنفسی یا چشم تماس داشته باشند می‌توانند تحریک کننده باشند. بهترین روش برای دوری هم عدم تماس با این پشه‌ها و استفاده ار ماسک است.

وی افزود: اگر افراد مجبور به عبور از مناطق پر تعداد این سفید بالک‌ها هستند در صورت امکان از این مکان‌ها پیاده عبور نکنند. بهتر است با وسیله نقلیه که شیشه آن بالا است از این مناطق عبور کنند تا تماس مستقیم برقرار نشود.

وی در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت با شهرداری مکاتباتی داشته یا نه اظهار داشت: بله مکاتباتی صورت گرفته است ولی این موضوع وظیفه شهرداری است که پیگیر باشد.

صادق نیت تاکید کرد: فعلا بیماری جدی و نگران کننده‌ای به این حشرات نسبت ندادند ولی آزار دهنده هستند و مقامات مسئول باید برای رفع آن تمهیداتی با روش‌های پیشگیرانه در بدو تکثیر سفید بالک‌ها بیندیشند که سرعت تکثیرشان به حداقل کاهش یابد.

آنچه که مسلم است، سفید بالک‌ها در کنار آلودگی‌ هوای تهران و ترافیک پردردسر قوز بالا قوزی برای شهروندان شده‌اند و ضروری است شهرداری تهران، سازمان محیط زیست و حتی وزارت بهداشت و گمرک ایران با دوری کردن از انداختن تقصیرها به گردن یکدیگر، این سفید بالک‍‌ها را از تهران دور کنند.

گفتگوها و گزارش‌های درنگ در این زمینه امروز منتشر می‌شود.