درنگ : صبح دیروز محوطه ستاد فرماندهی پلیس پایتخت پر بود از موادفروشان و قاچاقچیانی که در تازه‌ترین طرح پلیس به دام افتاده‌اند. آنها که مدت‌ها قبل توسط پلیس شناسایی و زیرنظر گرفته شده بودند هفته گذشته و با انجام ۸ عملیات در نقاط مختلف تهران دستگیر شده و از آنها بیش از یک‌ تن موادمخدر کشف شد.

سردار حسین‌رحیمی فرمانده انتظامی تهران وقتی در جمع خبرنگاران حضور یافت درباره دستگیر‌شدگان گفت: علاوه بر یک تن مواد‌ مخدر از متهمان بالغ بر یک‌ تن مواد پیش‌ساز برای ساخت مواد‌مخدر صنعتی و ۵۰۰ کیلوگرم انواع شربت و قرص متادون نیز کشف شد.

وی ادامه داد: در جریان این طرح ۲۰ قاچاقچی عمده، ۲۳۰ خرده‌فروش مواد‌ مخدر و ۸۰۰ معتاد متجاهر دستگیر شدند و ۱۵ دستگاه انواع خودرو نیز از آنها کشف شد که با آن اقدام به توزیع مواد‌مخدر می‌کردند.

به گفته وی، در این عملیات یکی از باندهایی که در زمینه توزیع کوکائین فعالیت داشت، منهدم شد و سرشبکه آن در غرب تهران به دام افتاد. اعضای این گروه ۳ نفره، اقدام به وارد کردن کوکائین از ترکیه به داخل کشور کرده و با نیم کیلو کوکائین دستگیر شدند. این افراد ایرانی و ترکیه‌ای بودند و پیش از این نیز سابقه دستگیری داشتند.

به گفته رئیس پلیس تهران، در ۱۱‌ ماه گذشته بیش از ۲۱ تن انواع مواد‌مخدر از سوی پلیس کشف شد که در مقایسه با کشفیات مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد افزایش داشت. در این مدت ۲۰ هزار معتاد متجاهر نیز جمع‌آوری شدند و ۷۰ باند بزرگ قاچاق مواد‌مخدر منهدم شد که براساس این آمار، دستگیری‌های انجام شده در این حوزه حاکی از افزایش ۷ درصدی دستگیری قاچاقچیان نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

سرداررحیمی درباره ورود مواد‌مخدر به تهران نیز تصریح کرد:‌ معتادان خیابانی پس از جمع‌آوری، ۳‌ ماه در مراکز بازپروری نگه‌داشته شده و بعد آزاد می‌شوند.

وی اعلام کرد که متأسفانه ۹۰ درصد از این معتادان دوباره به سمت مواد می‌روند و به‌نظر می‌رسد با توجه به آمارهای موجود، ما در مسیر اشتباهی گام برمی‌داریم و باید برای حل مشکلات معتادان متجاهر فکر و ایده جدیدی را به‌کار گیریم‎.‎

 زندگی مجلل سلطان کوکائین

مرد ۴۷ ساله سرکرده باند توزیع کوکائین است. او در حالی‌ که دستبند به‌ دست و پا دارد و سوار بر سانتافه است، به محوطه ستاد فرماندهی انتظامی تهران منتقل می‌شود. این همان خودرویی است که مأموران پلیس مواد‌مخدر پایتخت، ۵۰۰گرم از داخل آن کوکائین کشف کرده‌اند. گفت‌وگو با سرکرده این باند بین‌المللی را می‌خوانید.

* کوکائین را چطور وارد ایران می‌کردید؟

یکی از اعضای باند که با آن کار می‌کنیم در شهر وان ترکیه است. با خودروی هیوندای سانتافه خود به شهر وان می‌رفتم. گاهی به تنهایی می‌رفتم، گاهی هم همدست دیگرم همراهم می‌آمد. در آنجا مواد را از یک فرد ترکیه‌ای می‌خریدم و به سمت ارومیه حرکت می‌کردم. یک شب در ارومیه می‌ماندم و روز بعد راهی تهران می‌شدم و مواد‌مخدر را در غرب تهران توزیع می‌کردم.

* پلیس می‌گوید از وقتی که وارد باند قاچاق کوکائین شده‌ای، زندگی‌ات اعیانی و مجلل شده است. درست است؟

نه. من فقط یک سانتافه خریده‌ام، همین. بقیه اموالم مانند آپارتمان مجللی که می‌گویند و چیزهای دیگر، همه به‌نام همسرم است؛ چون همسرم دختر یک ارباب است و خودش وضع مالی خیلی خوبی دارد.

* همسرت خبر دارد که در کار قاچاق مواد هستی؟

نه. هرچند پیش از این هم به جرم حمل تریاک دستگیر شده بودم اما نه همسر و نه ۳ فرزندم خبر نداشتند که من دوباره وارد قاچاق شده‌ام. آنها فکر می‌کردند، ‌من در کار خرید و فروش ملک هستم.

*خودت معتادی؟

نه. یک‌بار هم لب به مواد نزده‌ام. ‌حتی سیگار هم نمی‌کشم.

* ترانزیت مواد به اروپا

اعضای یک باند، تریاک را در شیشه‌های سس جاسازی کرده و به کشورهای اروپایی ترانزیت می‌کردند. مأموران ۲ نفر از آنها را دستگیر کردند و تلاش برای دستگیری اعضای دیگر این گروه ادامه دارد.

گفت‌وگوی همشهری با یکی از آنها را می‌خوانید.

* باندتان چند نفره است؟

من نمی‌دانم. راستش من راننده کامیون هستم. چند وقت پیش یک کامیون به‌صورت اقساطی خریدم اما از عهده پرداخت اقساطش برنمی‌آمدم. درحالی‌که از عراق کولر گازی بار زده و وارد خاک ایران شده بودم با ۲جوان آشنا شدم و به آنها از مشکلاتم گفتم. یکی از آنها گفت اگر داخل کامیون بار تریاک بزنی و آن را به تهران برسانی، ۲۰میلیون تومان به حسابت واریز می‌کنیم. راستش وسوسه شدم و چون مشکلات مالی داشتم، قبول کردم.

*بعد چه شد؟

آنها به من گفتند ۹۰کیلو تریاک است که در شیشه‌های سس جاسازی شده است. به من اطمینان دادند که دستگیر نمی‌شوم اما وقتی به تهران رسیدم گیر افتادم. قرار بود در فرصتی مناسب آن را به کشورهای اروپایی برسانیم اما نشد.