درنگ: قدبلند و کوتاه‌قد بودن هیچ کدام عیب محسوب نمی‌شود، هر چند افرادی که در این دو گروه قرار دارند به گفته برخی‌ از آنها با مشکلاتی از قبیل عدم پذیرش در اجتماع یا پایین بودن سطح اعتماد به نفس مواجه هستند؛ با این حال کم سراغ نداریم بلندقامتان و کوتاه‌قامتانی که دست از کار نشسته‌اند و با همین ویژگی که دارند حتی در سطح جهان معروف شده‌اند. نمونه یکی از همین بلندقامتان مرتضی مهرزاد خودمان است که در تیم والیبال نشسته ایران افتخارآفرین جهانی است.

تعداد بلندقامتان به مرور در حال افزایش است در حالیکه نه کلاس بسکتبال رفته‌اند نه از بچگی بارفیکس زده‌اند بلکه به صورت ژنتیکی بلند قامت متولد شدند.

انجمن قدبلندهای ایرانی توسط محمدرضا عطایی با قد حدود ۱۹۷ سانتیمتر چندسالی است که در تهران فعال شده و حالا آنقدر گسترش یافته که در امور خیریه فعال هستند و به صورت خودش به خیریه کهریزک کمک می‌کنند.

با یکی از بلندقامتانی که به Sky معروف است و مدیر انجمن نیز هست گفتگویی کردیم که در ادامه می‌خوانید.

ویدئویی از بلندقامتان ایرانی را ببینید

  • آقای عطایی، لطفاً برای معرفی بیشتر انجمن قد بلندهای ایرانی، توضیحات بیشتری درباره نحوه راه‌اندازی آن ارائه دهید.

انجمن قدبلندهای ایرانی در سال ۸۸ از طریق یک پیج در فیسبوک توسط خودم راه‌اندازی شد. ابتدا فعالیت‌ها به صورت مجازی انجام می‌شد و دو سال تمام تنها به انتشار پست در این شبکه اجتماعی بسنده کردیم اما بعد از دو سال، تصمیم گرفتیم اولین ملاقات حضوری را برقرار کنیم که برای نخستین بار با حضور تعدادی از دوستان بلندقامت در تهران این دیدار صورت گرفت. از سال ۹۰ ، پیج اصلی قدبلندها در اینستاگرام با عنوان Iranian_talls فعال شد و حالا حدود ۱۴ هزار فالوور داریم. این فعالیت‌ها در قالب برنامه‌های حضوری پر رنگ‌تر شد و برنامه‌های تفریحی، ورزشی و کوه‌نوردی را برای دوستان بلندقامت فعال کردیم.

  • شما موسس انجمن هستید، چه شد که تصمیم به راه اندازی آن گرفتید؟

پیش از این، نام انجمن، «قدبلندهای خاص» بود اما بعد از مدتی به «قدبلندهای ایرانی» تغییر نام پیدا کرد. انجمن درست از جایی شکل گرفت که من تصادف کردم! تا پیش از این اتفاق، مدتی در تیم بسکتبال دانشگاه آزاد اسلامی کرج عضو بودم حتی به تیم ملی بسکتبال هم دعوت شدم. تا اینکه در یک سانحه تصادف کردم و آسیب جدی دیدم، بنابراین چندماهی خانه نشین شدم و به سمت شبکه‌های مجازی رفتم. آن زمان در فیسبوک بیشتر فعال بودم. همانطور که گفتم دیدارها تبدیل به قرارهای هفتگی شد و ابتدا در پارک‌ها دور هم جمع می‌شدیم که اتفاقاً حضور چند بلندقامت دور یکدیگر برای مردم هم خیلی جالب بود.

بعد از مدتی که تعداد اعضای انجمن در دیدارهای هفتگی بیشتر شد، به نظر می‌رسید گروه هیچ هدفی ندارد. بنابراین تصمیم گرفتم انجمن را فعال‌تر کنم و در مسیر هدایت شده‌ای قرار بگیریم. از این رو فعالیت‌ها را به سمت امور خیریه پیش بردیم. ابتدا در بازارچه خیریه محک و بازارچه پیام امید کار را شروع کردیم.  اعضای انجمن با فعالیت در کارهای خیریه حال خیلی بهتری دارند حتی از جیب خودشان برای خیریه کمک می‌کنند و هر روز خوشحال‌تر از روز قبل هستند.

  • آقای عطایی آیا بلندقدتر از شما هم در انجمن هست؟ دوستان‌تان شما را “sky” صدا می‌زنند، دلیل این موضوع چیست؟

من تا مدتی بلندقدترین عضو گروه خودم بودم و قدم حدود دو متر است. دوستان متولد دهه ۷۰ رشد چشمگیری نسبت به قد من داشتند حتی یکی از دوستان حدود دو متر و هفت سانتیمتر است.

درباره اسم مستعارم باید بگویم که برای مدتی قد بلند بودن من جلب توجه می‌کرد. سال ۸۹ در سایت کلوپ دات کام عضو بودم. در این سایت، اسم مستعارم «پسر آسمان» بود و بعد از ساختن پیج فیسبوک، دوستانم من را sky صدا می‌زنند که اتفاقاً حس خیلی خوبی هم دارم. البته بچه‌های جدیدی که به جمع ما اضافه می‌شوند من را نام اصلی می‌شناسند و دیگر SKY گفته نمی‌شود.

  • انجمن روزهای آخر هفته به کهریزک می‌رود و در امور خیریه خیلی فعال است، برای مخاطبان خود درباره این برنامه‌های خیریه بیشتر بگویید.

برای شرکت در برنامه‌های خیریه از یک تا دو هفته قبل اطلاع‌رسانی انجام می‌شود. تمام برنامه‌های خیریه ما مناسبتی مثل روز پدر، روز مادر، اعیاد شعبانیه و عید نوروز است. لیست مورد نیاز کهریزک را از مسئولان دریافت می‌کنیم و سعی در برآورده کردن این نیازها داریم که استقبال خوبی از این برنامه‌ها صورت می‌گیرد. به همین دلیل همدلی خوبی بین اعضای انجمن ایجاد شده است، در امور خیریه قد بلندی و کوتاه قدی اصلاً ملاک نیست بلکه مهم حال خوب بچه‌هاست که از فعالیت در امور خیریه خیلی خوشحال‌اند.

یکی از کارهای دیگر خیریه قدبلندهای ایرانی، پخش پیتزا برای یک موسسه خیریه کودکان بود که دو تا سه بار این امر اتفاق افتاد. این موسسه خیریه کودکان چهار تا هفت ساله را پوشش می‌دهند و متاسفانه تا به این سن پیتزا نخورده بودند که ما با همکاری یکی از مراکز طبخ فست فود به ۴۰ تا ۵۰ نفر از این بچه‌ها پیتزا دادیم.

با کمک خیریه قدبلندهای ایران، جشن تولد بچه‌های آسمان یعنی معلولین ذهنی در جاده فشم برای چندمین بار برگزار شد. همچنین دوبار از بیمارستان جانبازان شیمیایی و شیرخوارگاه آمنه توسط اعضای انجمن بازدید شد.

اما تصمیم‌ گرفته‌ایم از این به بعد بیشتر به افراد و مکان‌هایی کمک کنیم که کمتر مورد شناسایی مردم قرار گرفته‌اند.

  • درباره اعضای انجمن بگویید، چند عضو دارد؟

تعداد اعضای فعال در تهران بالای ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر است اما این تعداد دقیق نیست. اکثر دوستان دانشجو، ساکن تهران یا شاغل هستند. از سایر شهرها هم رفت و آمد زیادی در انجمن می‌شود اما تعداد مشخصی ندارند. گروه سنی اعضای انجمن از ۱۷ ساله است تا ۳۵ ساله.

  • تعدادی از قدبلندها به خاطر بعضی دلایل ژنتیکی رشد زیادی دارند، مهمترین مشکلاتی که در جامعه یا زندگی شخصی دارند، چیست؟

برخی از دوستان قدبلند مشکل ژنتیکی دارند و قدشان نسبت به سایر دوستان خیلی بلندتر است. گوشه‌گیری و پایین بودن اعتماد به نفس نخستین مشکل این افراد است. متاسفانه این خودباوری در بچه‌های بلند قامت وجود ندارد اما بعد از آشنایی با انجمن این احساس منفی در آنها از بین رفت و الان خیلی فعال هستند و از لاک تنهایی‌شان خارج شدند. برخی قدبلندها خیلی افسرده و تنها هستند. حتی در کودکی مورد تمسخر دوستان خود قرار می‌گرفتند و اگر هم مورد توجه واقع می‌شدند با طعنه و کنایه همراه بود. با این حال سعی کردیم در انجمن، حس خوب قدبلندی را به آنها القا کنیم که موفق هم هستیم.

تهیه لباس و کفش یکی از اصلی‌ترین مشکلات قدبلندان است که می‌توان با خرید لباس‌های برند این مشکل را حل کرد اما به هر حال هزینه‌بر است. حس خوبی که سایرین از خرید لباس دارند کمتر در قدبلندها می‌بینیم و حتی باعث سرخوردگی‌شان می‌شود.

عدم یافتن دوست قدبلند هم مشکلی است که بیشتر بلندقامتان با آن مواجه هستند اما ما در فضای مجازی در تلاشیم برای دوستان‌مان، دوست پیدا کنیم که اتفاقات خوبی هم در این آشنایی‌ها رقم خورده است.

  • آیا آماری دارید که چه تعداد قد بلند در ایران وجود دارد؟ 

۲۰ درصد از جامعه آماری ایران را قدبلندها تشکیل می‌دهند و این میزان در ۶ سال اخیر رخ داده است، حتی آمارها نشان می‌دهد تعداد قدبلندها در آینده افزایش بیشتری خواهد داشت.

  • بلندقدترین اعضای انجمن چند سانتیمتر هستند؟

جابر روزبهانی دو متر و ۲۷ سانتیمتر از بلندقدترین‌های انجمن است. یکی دیگر از دوستان که در تبریز زندگی می‌کند دو متر و ۳۰ سانتیمتر است. در میان خانم‌ها، دخترانی با قد یک متر و ۸۵ سانتیمتر، دو متر و نزدیک به دو متر داریم.

 

  • از بهترین خاطراتی که قد بلند بودن‌تان برای‌‌تان رقم زده است، بگویید.

خوشحالم که از یک اتفاق خیلی کوچک این انجمن شکل گرفت و دوستان زیادی که هم دل هستیم برای انجام کارهای خاص دور هم جمع شدند. برخی دوستان بلندقامت از طریق انجمن با هم ازدواج کردند و یکی دیگر از دوستان نزدیکم به زودی ازدواج می‌کند. خوشحالم که این انجمن باعث خیر و برکت برای زندگی برخی از دوستان قدبلند شده است. ما قدبلندها هیچ گاه کمک نخواسته‌ایم اما اینکه مردم با ما همگام می‌شوند بهترین خاطره است.