درنگ :  اثری که «ناجی جهان» نام دارد در حدود سال ۱۵۰۰ توسط این نقاش مشهور خلق شده‌ است، یعنی در همان دورانی که تابلوی لبخند مونالیزا خلق شده‌ است. این اثر یکی از ۱۵ نقاشی شناخته شده داوینچی است که در مرحله‌ای از تاریخ (۱۶۰۰-۱۶۴۹) بخشی از مجموعه سلطنتی پادشاه چارلز اول بوده‌ است. این اثر تا سال ۱۹۰۰ ناپدید شده بود اما پس از آن به عنوان اثر یکی از شاگردان داوینچی به نام برناردینو لوئینی به دست فردی به نام چارلز رابینسون افتاد.

حراجی ساتبیز در سال ۱۹۵۸ بی‌خبر از هویت اصلی این تابلو آن را به قیمت ۴۵ پوند به فروش رساند. این تابلو در سال ۲۰۰۵ و پس از دوره‌ای نگرانی بابت گم شدنش بار دیگر دیده شد و تاجری آمریکایی آن را در حراجی کوچکی به قیمت ۷۵۰۰ پوند خریداری کرد.

در سال ۲۰۱۱ و پس از ۶ سال تحقیق و بررسی مداوم تایید شد که این تابلو اثر داوینچی است و در معرض نمایش عمومی قرار گرفت و به اولین کشف نقاشی‌های داوینچی از سال ۱۹۰۹ تا آن زمان تبدیل شد.

اکنون ساتبیز اعلام کرده قصد دارد این اثر را در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۷ در هتل راکفلر به حراج بگذارد با قیمت حدودی ۷۵ میلیون پوند. زیرا به گفته لوئیک گوژر مدیر بخش هنر پس از جنگ و معاصر ساتبیز، این اثر از یکی از مشهورترین چهره‌های جهان توسط یکی از مشهورترین نقاشان جهان کشیده شده‌است.