درنگ :  «مجتبی گرگی» عکاس خبرگزاری ایرنا می‌گوید که خواندن نماز باران برای مردم این روستا تبدیل به رسمی شده که سالی یکی دو بار آن را به جا می‌آورند. «خراسان جنوبی یکی از استان‌هایی است که به لحاظ بارندگی نسبت به باقی مناطق کشور اوضاع خوبی ندارد. این در حالی است که ما در دوهه اخیر به شکلی جدی درگیر خشکسالی بودیم برای همین طی دوسالی که من در این استان عکاسی می‌کنم مردم آن هرسال یکی دوبار نماز استغاثه یا همان نماز طلب باران را در روستاهای بیرجند به جا می‌آورند. این نماز هم امسال در مصلی المهدی بیرجند برگزار شد.

 

 

آوردن دام به نماز باران یک رسم قدیمی بوده

اولین چیزی که در گپ و گفتمان از مجتبی گرگی خواستیم تعریف کردن داستان عکسش بود. عکسی که حکایت از حال و هوای مردم بیرجند موقع نماز باران داشت. «طی این مدت و چندباری که من برای عکاسی به این مراسم رفتم؛ آوردن گوسفند و دام را برای خواندن نماز ندیده بودم. پارسال بود که در یکی از روستاهای این اطراف نماز باران برگزار شد. امام جماعت نماز باران همیشه یک نفر به نام آقای اسدی است. در آن نماز گفتند که از قدیم الایام در نماز باران رسمی بوده که باید رعایت شود. آن هم این که موقع نماز دام‌های کوچک را از مادرانشان جدا کنند. استدلالی هم که پشت این حرف داشتند این بود که شما از خداوند می‌خواهید به خاطر پاکی و بی‌گناهی این‌ها رحمش را شامل حال مردم کند و باران ببارد. برای همین دوشنبه وقتی برای نماز رفتم، دیدم عده‌ای از مردم گوسفندهایشان را با خودشان آورده‌اند. از طرفی وقتی این حیوان‌ها را از مادر جدا می‌کردند صدایی که از این زبان بسته‌ها موقع نماز باران می‌شنیدیم صدایی شبیه آه و ناله بود. از طرف دیگر خود مردم هم برای باران گریه می‌کردند از خدا طلب رحمت داشتند. این آقا سید هم که در این عکس می‌بینید، شخصی است که من او را مدت‌هاست می‌شناسم؛ چه طور بگویم این آقا به نوعی آقای دوربینی شهر ماست. بسیار هم انسان صاف، ساده دل و پاکی است و هیچ چیزی هم در دلش نیست. حتی در کنار این تصویر چند عکس دیگر هم از ایشان شکار شده است. این بنده خدا همین طور که در حال خودش به دعا مشغول بود و گریه می‌کرد. در دعای بعد از نماز یکی از همین بره‌ها را بغل کرد و من آن لحظه توانستم این عکس را بگیرم.»

هر وقت نماز خواندیم باران باریده است

از حرف‌های آقای عکاس بر می‌آید که به پاداشتن نماز باران در خراسان جنوبی اتفاق چندان تازه‌ای نیست و مردم هرساله یکی دوبار برای خواندنش، نماز را به جا می‌آورند تا این نماز از آنها مردم امیدواری بسازد که بعد از دعا و نیایش منتظر باران باشند. طوری که مجتبی گرگی می‌گوید هر وقت مردم بیرجند نماز خوانده‌اند بعد از مدتی دیارشان باران را به خود دیده و رحمت پروردگار شامل حالشان شده است. «این حرفی که می‌زنم بر طبق آمارهای رسمی است. چیزی که در بین مردم خراسان جنوبی بسیار به چشم می‌خورد میزان تدین و اعتقاد دینی مردم است. چیزی که جالب است این است که اکثرا وقتی این نماز در شهر برگزار شده باران هم به شهر باریده است تا جایی که حتی پارسال بعد از سال‌ها یک برف سنگین در این منطقه بارید.»