درنگ : کالینز ۲۷ ساله اگرچه یک مدیر تجاری قوی و مطمئن با روابط عمومی بسیار بالاست، اما کافی است از او بپرسید چقدر ثروتمند است تا متوجه عجیب و غریب بودنش شوید.

این جوان ایرلندی می‌گوید افراد این پرسش را زیاد از من می‌پرسند و احساس می‌کنم در انتظار پاسخ‌های بسیار هیجان‌انگیزی هستند، اما من چنین پاسخی برای آنها ندارم. آنها از من می‌پرسند زندگی‌ام چه تغییری داشته و انتظار دارند به آنها بگویم سرگرمی‌های عجیب و غریبی برای خود در زندگی دارم، مثل جمع‌آوری کلکسیون تخم‌مرغ‌های فابرگ یا مسابقه قایقرانی.

اما او اوقات فراغتش را به دویدن می‌پردازد زیرا به اعتقاد او این سرگرمی بسیار عملی‌تری است که نیازی به هزینه نگهداری و نظارت نیز ندارد.

 

کالینز ۲۷ ساله اگرچه یک مدیر تجاری قوی و مطمئن با روابط عمومی بسیار بالاست، اما کافی است از او بپرسید چقدر ثروتمند است تا متوجه عجیب و غریب بودنش شوید

 

جان کالینز بنیانگذار کسب و کار نرم‌افزاری در آمریکا است که بیشتر افراد چیزی درباره آن نشنیده‌اند: Stripe. این شرکت که در سان‌فرانسیسکو واقع شده توسط جان و برادرش پاتریک راه‌اندازی شده‌است، پاتریک سومین میلیاردر خودساخته جوان در جهان است. (رتبه دوم در اختیار اوان اشپیگل بنیانگذار ۲۷ سالع اسنپ‌چت است).

این شرکت که در سال ۲۰۱۱ تاسیس شد، از آن رو شهرت زیادی ندارد که کالایی قابل خریداری تولید نمی‌کند. این شرکت در زمینه تولید سیستم‌های نرم‌افزاری فعال است که به شرکت‌های سرتاسر جهان امکان می‌دهد با راحتی بیشتری وب‌سایت‌های خود را اداره کرده و پرداخت‌های آنلاین انجام دهند.

ارزش این شرکت که درحال حاضر ۱۰۰ هزار مشتری از سرتاسر جهان دارد، سال گذشته به ۹٫۲ میلیارد دلار رسید. این به آن معنی است که جان و پاتریک هریک ۱٫۱ میلیارد دلار ثروت دارند. ثروتی که برای دو جوان که در روستایی کوچک در ایرلند بزرگ شده‌اند و هردو دانشگاه را رها کرده‌اند به هیچ‌وجه ناچیز نیست.

 

جان کالینز
جان کالینز بنیانگذار کسب و کار نرم‌افزاری در آمریکا است که بیشتر افراد چیزی درباره آن نشنیده‌اند: Stripe. این شرکت که در سان‌فرانسیسکو واقع شده توسط جان و برادرش پاتریک راه‌اندازی شده‌است، پاتریک سومین میلیاردر خودساخته جوان در جهان است

 

این دو که در دوران نوجوانی اشتیاق زیادی به برنامه‌نویسی داشتند، دوران کودکی و نوجوانی خود را در روستایی کوچک واقع در کانتی تیپراری در غرب ایرلند سپری کرده‌اند. پس از گذراندن دوران دبیرستان در ایرلند،‌ این دو برادر تصمیم گرفتند برای ادامه تحصیل به آمریکا بیایند.

پاتریک توانست در سال ۲۰۰۷ در رشته ریاضیات از MIT پذیرش بگیرد و دو سال پس از آن نیز جان وارد دانشگاه هاروارد شد. با این‌همه حتی پیش از ورود به دانشگاه نیز این دو برادر با تاسیس شرکتی نرم‌افزاری که داد و ستد شرکت‌های کوچک را با وب‌سایت ای‌بی آسانتر می‌کرد، توانسته بودند میلیون‌ها دلار ثروت به دست آورند. این شرکت که در ابتدا اکتوماتیک نام داشت،‌در سال ۲۰۰۸ به قیمت پنج میلیون دلار به فروش رسید.

پس از آن بود که دو برادر تمرکز خود را روی Stripe قرار دادند و پس از ورود جان به دانشگاه هاروارد به کار روی این پروژه ادامه دادند تا اینکه در نهایت برای تاسیس شرکت، هر دو دانشگاه را رها کردند.

جان می‌گوید شاید فکر کنید آنچه راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین را دشوار می‌کند تولید یک محصول مورد نیاز مردم، معرفی این محصول و فروش آن است اما واقعیت این است که گرفتن پول از مشتری به صورت آنلاین یکی از دشوارترین کارها در این فرایند است.

 

جان کالینز
اگرچه شرکت Stripe جزئیات بازده سالیانه خود را منتشر نمی‌کند، اما ارزش ۹٫۲ میلیارد دلاری این شرکت نشان می‌دهد شرکت به سودآوری بالایی رسیده‌است و جان با اطمینان بالایی می‌گوید این سودآوری به رشد خود ادامه خواهد داد

 

از این رو دو برادر سیستم نرم‌افزاری را ایجاد کردند که به شرکت‌های بزرگ و کوچک امکان می‌داد با راحتی بیشتری پرداخت‌های خود را جمع‌آوری کنند و مدیریت سایت خود را با سهولت بیشتری انجام دهند. با وجود رقبای فراوان، این شرکت به سرعت رشد کرد و توانست با پشتیبانی و حمایت مالی غول‌های فناوری مانند ایلان ماسک بنیان‌گذار شرکت تسلا و پیتر تیل بنیان‌گذار شرکت پی‌پل، جایگاه خود را در بازار تثبیت کند.

مدل تجاری این شرکت نسبتا ساده‌است: مشتریان در ازای هر پرداختی که با کمک سیستم این شرکت پردازش بشود درصدی از مبلغ کل را پرداخت می‌کنند. این مقدار در بریتانیا ۱٫۴ درصد از مبلغ پرداختی است.

اگرچه شرکت Stripe جزئیات بازده سالیانه خود را منتشر نمی‌کند، اما ارزش ۹٫۲ میلیارد دلاری این شرکت نشان می‌دهد شرکت به سودآوری بالایی رسیده‌است و جان با اطمینان بالایی می‌گوید این سودآوری به رشد خود ادامه خواهد داد.

وی می‌گوید درحال حاضر تنها پنج درصد از پرداخت‌های مصرف‌کنندگان جهانی آنلاین صورت می‌گیرد و ما می‌خواهیم این مقدار را افزایش دهیم، ما به رشد اقتصاد اینترنتی متصل شده‌ایم،‌ تا وقتی که رشد اقتصاد اینترنتی ادامه داشته باشد، Stripe نیز به رشد خود ادامه می‌دهد. این شرکت امروز ۷۵۰ کارمند دارد که ۱۵۰ نفر از آنها در دفاتر اروپایی در دوبلین، لندن، پاریس و برلین مشغول به کارند.