درنگ : فرمانده نیروی انتظامی دزفول اعلام کرد: ۲ دختر هنجارشکن که تصویر آنها در حال موتوسواری در فضای مجازی پخش شد، شناسایی و با آنها برخورد شد. همچنین فرمانده انتظامی دزفول دی ماه سال گذشته از دستگیری ۲ دختر هنجارشکن موتورسوار دیگر در این شهر و تحویل آنها به مراجع قضایی خبر داده بود که تصاویر آنها در فضای مجازی پخش و سرو صدای زیادی به راه انداخته بود. این دو دختر در حالیکه تعدادی جوان موتورسوار آنها را همراهی می‌کردند، در بوستان جنگلی لاله در ابتدای جاده بخش سردشت دزفول موتورسواری می‌کردند.

حال سوال اینجاست که آیا موتورسواری دختران در قانون جرم محسوب می‌شود؟ واگر نه، چرا در جامعه با موتورسواری بانوان در سطح شهر مخالفت می‌شود. این سوال را با یک حقوقدان و جامعه‌شناس مطرح کرده‌ایم که در ادامه می‌آید:

امیر حسین آبادی استاد دانشگاه و وکیل دادگستری در پاسخ به این سوال به خبرنگار درنگ گفت: در قانون جایی ندیده‌ام که برای خانم‌ها موتورسواری، دوچرخه سواری و رانندگی جرم تلقی شود البته اگر گواهینامه داشته باشد. بالاخره این کار یک حق اجتماعی است که قانونگذار آن را برای خانم‌ها ممنوع نکرده است و همان طور که رانندگی مجاز است، موتورسواری هم می‌تواند مجاز تلقی شود.

اما مجید ابهری رفتارشناس و استاد دانشگاه درباره موتورسواری دختران در جامعه به درنگ گفت: سبک زندگی در هر جامعه‌ای مشخص کننده مسیر تفکر، اندیشه و فعالیت‌های روزمره افراد آن جامعه است. با توجه به این تعریف از نگاه رفتارشناسی، بسیاری از رفتارها از لحاظ قانونی و شرعی ممکن است مباح باشد و شخص مرتکب جرم نشده باشد اما از نظر عرف و سنت اجتماعی انجام بعضی رفتارها برای افراد جامعه مورد قبول نیست.

وی اضافه کرد: موتورسواری دختران اگر در محل ورزشی و موتورسواری باشد آن هم با رعایت ضوابط حقوقی و مدنی ممکن است مشکلی نداشته باشد اما در شهر آن هم شهرهای مذهبی و کوچک ممکن است الگوهای منفی رفتاری برای دیگر نوجوانان و جوانان ایجاد کند.

ابهری تصریح کرد: موتورسواری در شرایط خود به عنوان ورزش برای بانوان مشکلی ندارد آن هم در محل ورزشی و ویژه بانوان اما در شهر پسندیده نیست و جامعه نیز آن را نخواهد پذیرفت. شاید این کار قانون‌شکنی نباشد ولی در شهر کوچکی مثل دزفول مسلما هنجارشکنی محسوب می‌شود و هنجارشکنی گاهی از قانون‌شکنی می‌تواند بدتر باشد.