درنگ : براساس محاسبات بلومبرگ که حساب و کتاب درآمد خالص ثروتمند‌ترین افراد جهان را در دست دارد، «بزوس» بنیان‌گذار و بزرگترین سهامدار شرکت آمازون برای اولین‌بار توانست به دستاوردی ۱۲ رقمی ۱۰۰٫۳ میلیارد دلار دست پیدا کند. از سوی دیگر فوربس ثروت بزوس را که به تازگی ۹۰ میلیارد دلار اعلام کرده‌بود، پس از جمعه سیاه ارزش او را ۹۹٫۶ میلیارد دلار اعلام کرد.

در روز جمعه سیاه ارزش سهام آمازون ۲٫۵ درصد افزایش پیدا کرد و همین جهش بزوس را در بالاترین رتبه ثروتمندان جهان قرار داد. این جهش ناگهانی به لطف افزایش ۱۸ درصدی خرید‌های آنلاین در تعطیلات جشن شکرگزاری و جمعه سیاه نسبت به همین دوران در سال گذشته رخ داده‌ است. بزوس تنها در جمعه سیاه ۲٫۴ میلیارد دلار درآمد داشت.

وی مالک ۷۸٫۹ میلیون سهام آمازون به ارزش ۹۳٫۶ میلیارد دلار است، ‌اگرچه او مالک دو شرکت معتبر دیگر، روزنامه واشنگتن‌پست و شرکت فضایی بلو اوریجین نیز هست.

ارزش سهام آمازون امسال با افزایش ۵۸ درصدی همراه بوده‌است، افزایشی که ۳۴ میلیارد دلار به مجموع ثروت بزوس افزوده‌است. درواقع درآمد یک روزه جمعه سیاه بزوس برای یک فرد معمولی کافی است تا در لیست ۱۰۰۰ فرد ثروتمند سیاره زمین قرار بگیرد.

بزوس در ماه جولای عنوان ثروتمند‌ترین مرد جهان را برای مدتی کوتاه و پس از آنکه مجموع ثروتش فراتر از مجموع ثروت بیل‌گیتس رفت، به دست آورد. بیل گیتس تنها کسی در جهان است که ثروتش به ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده‌است. او در سال ۱۹۹۹ که سهام اینترنتی دچار حباب شد، توانست به این رقم دست پیدا کند.