درنگ: این جشن به مناسبت چهل سالگی ورود رنو به فرمول یک در سال ۱۹۷۷ توسط خودروی rs01 که اولین خودروی با برند رنو و موتور اسپورت تربو شارژ و دقیقا مشابه قوری، زرد بود برگزار می‌شود.

چرا قوری زرد؟ پس از مشکلات موتوری مداوم و مکرر که به خروج دود از موتور توربو شارژ رنو منجر می‌شد، رئیس تیم تیرل به خاطر رنگ زرد سیاه و سفید دیده شده از این خودرو، این لقب را به آن داد و داستان این گونه آغاز شد.

به گفته رنو این اصطلاح توسط اعضای تیم استفاده شد و سپس توسط سایر تیم‌ها در مسابقات گرند پریکس به کار گرفته شد. پس از آن rs01 برای همیشه قوری زرد نام گرفت که یک وسیله آشپزخانه خاطره‌انگیز است.

خاص‌ترین دوره این سالگرد تحت نام بویلر آب در سپتامبر جاری اتفاق می‌افتد و شما می‌توانید با پرداخت ۱۲۹ یورو (۱۹۴ دلار) حضور داشته باشید.

رنو اعلام کرده است که آشپزخانه‌های آتلیه رستوران رنو در کمپ الیزه تجهیز شده است. اگر شما فکر می‌کنید که قوری یک حقه مسخره است، این برند فرانسوی اعلام می‌کند که این قوری، تمام مشخصه‌های زیبایی خودروی فرمول یک را داشته و نقش مهمی در طراحی و رنگ این خودرو دارد.

خوشبختانه، علیرغم شکست‌های اولیه، رنو با اولین پیروزی فرمول یک در سال ۱۹۷۹ با خودروی مجهز به توربو شارژ rs10 به ناکامی‌ها پایان داد و برنده گرندپریکس شد.

روی هم رفته بعد از ۴۰ سال حضور در بالاترین سطح مسابقات، رنو به ۱۱ قهرمانی رانندگی، ۱۲ قهرمانی راهنمایی، ۱۷۰ برد رسیده است و ۴۸۱ بار روی سکو‌ ایستاده است .