درنگ: مشاهده شده است که یک بسته تخمه و چیپس آماده کرده و دست اهل و عیال را گرفته که بروند تفریح! کجا؟ سینما، پارک، شهربازی و … خیر؛ تماشای صحنه اعدام فردی مجرم که به دلیل نوع جرمش باید در ملاء عام قصاص شود.

تازه قبل از خروج از منزل گوشی همراه خود را شارژ کرده‌ تا بتواند از صحنه‌ها و جان کندن فرد مجرم فیلم و عکس با افکت‌های مختلف بگیرد تا به بچه‌های محل نشان دهد و در شبکه‌های اجتماعی پخش کند و لایک بگیرد.

نکته غم انگیزتر اینکه کودکش را از نیمه‌های شب یا صبح زود از خواب بیدار می‌کند تا همراه خانواده به تفریح عجیب اعدام برود غافل از اینکه بدانند چنین صحنه‌هایی چقدر می‌تواند برای حال و آینده کودک مخرب باشد.

 

ساعت‌ها انتظار و صف برای تماشای اعدام قاتل آتنا ؛ زیرانداز و پتو هم آورده‌اند …

 

آخرین صحنه اعدامی که این روزها بر سر زبان‌ها است اعدام قاتل آتنای ۷ ساله پارس آبادی است. اینکه این قاتل انسان نما استحقاق سخت‌ترین مجازات‌ها بود شکی نیست اما نوع رفتار مردم در قتل عام یک مجرم جای بحث و بررسی دارد.

به عکس‌های اعدام شیطان پارس آبادی دقت کنید. خانواده‌ای از نیمه شب فرش پهن کرده تا اولین نفراتی باشند که این صحنه را به نظاره بنشینند. کودکان با قد کوتاهشان از لابلای خانواده‌هایشان تلاش می‌کنند صحنه اعدام را بهتر تماشا کنند و … خواهر کوچک آتنا نیز در آغوش پدر در انتظار اعدام قاتل خواهر است …

پدر آتنا در حالی دختر کوچکش را به صحنه اعدام قاتل آتنا برده است که مطمئنا این دختر کوچک و معصوم به حمایت عاطفی، اجتماعی و کمک روان‌شناختی نیاز بیشتری دارد. باید کاری کرد تا شدت رنج و اضطراب این کودک کاهش یابد نه اینکه شدت استرس و ترس را در او زنده نگاه داشت.

 

 

علیرضا عابدی روان‌شناس و مدرس دانشگاه در گفتگو با درنگ در رابطه با تماشای صحنه اعدام و تاثیرات آن در آینده کودکان و نوجوانان گفت: اعدام در ملاء عام به این صورتی که مردم شاهد آن باشند به‌خصوص برای کودکان زیر ۱۸ سال تاثیرات بسیار نامطلوبی در روح، روان و الگوهای رفتاری در حال حاضر و آینده آنان خواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: با توجه به پژوهش‌های زیادی که انجام شده است این نوع رفتارهایی که توجیهی نیز ندارند، حس ناراحت کننده‌ای را برای کودکان ایجاد می‌کند.

این روانشاس افزود: وقتی تماشای ذبح حیوانات ناراحتی روحی و جسمی را برای کودکان به ارمغان می‌آورد چه دلیل دارد او را به تماشای صحنه اعدام یک مجرم ببریم. مسلما دیدن چنین صحنه‌ای هزاران بار تاثیر مخرب‌تری بر کودکان دارد.

این روان‌شناس با اشاره به اثرات نامطلوب صحنه اعدام در روان کودکان گفت: با دیدن صحنه اعدام، ممکن است که در کودکان شاهد رفتارهای روانی، کابوس، پرخاشگری، اضطراب و شب ادراری باشیم. پیشنهاد می‌کنم که مدیران دولتی، برای خواهر آتنا یکسری خدمات و تسهیلات را درنظر بگیرند که به اعتقاد من برایش لازم و ضروری است.

 

عابدی تاکید کرد: قوه مقننه باید نگاه دقیق و کارشناسانه به موضوع اعدام در ملاءعام داشته باشد. آیا واقعا لازم است اعدام یک مجرم در ملاءعام برای همگان نمایش داده شود تا عبرتی باشد برای سایر مجرمین یا اینکه می‌توان به نحوه دیگری اعدام چنین مجرمانی را اطلاع رسانی کرد تا ضمن جلوگیری از تاثیرات منفی تماشای صحنه اعدام، عبرتی شود تا دیگر شاهد تکرار چنین خشونت‌هایی از جانب مجرمین نباشیم.