درنگ :  پرتابگر فضایی «فالکون سنگین» متعلق به شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی اسپیس اکس با محموله خودروی شخصی ایلان ماسک در حالی که در این ماشین آهنگ دیوید بووی، خواننده آمریکایی پخش می‌شد، روز سه شنبه با موفقیت به فضا پرتاب شد.

 

 

این پرتاب‌گر حاوی یک موشک فالکن ۹ به عنوان قسمت مرکزی و دو موشک کمکی در دو طرف آن است.

فالکون سنگین در ساعت ۱۵:۴۵ دقیقه به وقت محلی روز سه شنبه از صفحه پرتاب شماره ۳۹-ای مرکز فضایی کندی در جزیره مریت ایالت فلوریدا درحالی پرتاب شد که تعداد زیادی علاقمند و توریست برای تماشای آن در اطراف این مرکز فضایی گرد آمده بودند.

 

 

اهمیت پرتاب موشک «فالکون سنگین»

فالکون سنگین، موشک عملیاتی حمل محموله و احتمالا انسان به مدار زمین و مریخ است که توانایی حمل ۲۶/۷ تن در فاصله مدار زمین و ۱۳ تن تا مریخ را دارد.

این راکت قدمی رو به جلو برای فرستادن انسان‌ها و سیستم‌های پشتیبانی برای آنان در ماموریت‌هایی به ماه و کره مریخ است.

این خودرو به همین صورت در مدار مریخ قرار گرفت. منتقدان معتقدند که این عمل باعث اشغال فضا و تولید زباله فضایی خواهد شد و قوانینی حفاظت از سیاره‌ها را زیر سوال می‌برد. اما ایلان ماسک می‌گوید که انگیزه‌اش از این کار این است که شاید روزی «بیگانگان» خودروی او را پیدا کنند و برای یافتن منشا آن کنجکاو شوند. اما برخی دیگر نیز می‌گویند که دلیل فرستادن این خودرو این بوده است که در صورت شکست پروژه، محموله ارزشمندی از دست نرود.

این پرتاب، موفقیت چشمگیر و نقطه عطفی برای شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی اسپیس اکس محسوب شده و جایگاه این شرکت را در میان رقبای خود که طرف قراردادهای بزرگ با ناسا(اداره کل ملی هوانوردی و فضا) و ارتش ایالات متحده هستند، ارتقاء می‌بخشد.