درنگ: یکی از موضوعاتی که گاه ذهن علاقه‌مندان به مد را درگیر می‌کند، پرسش آن‌ها در مورد رنگ فصل و سال است. جامعه ایرانی پس از چندین سال بی‌توجهی به مد و لباس از حدود ۲ دهه پیش توجه بیشتری به پوشش خود پیدا کرد. از همان زمان مسئله‌ای به نام رنگ سال برای مردم ایران مطرح شد و عده‌ای زمانی که برای خرید لباس عید خود به بازار می‌رفتند سعی می‌کردند رنگی را که مد سال است، انتخاب کنند.

اینکه آن رنگ‌ها چقدر با مد جهانی انطباق داشت خود داستان دیگری است. حتماً شما هم آن سال‌هایی را که نیمی از مردم شهر لباس بنفش یا صورتی چرک به تن داشتند به یاد دارید و در سال‌های بعد هم فروشندگان لباس، کیف، روسری و… هر بار یک رنگ را به نام رنگ سال به مشتری‌ها معرفی می‌کردند اما به مرور مشخص شد که این رنگ‌ها ارتباطی با رنگ سال جهانی ندارد و توسط تولیدکنندگان و با توجه به میزان پارچه‌ای که از یک رنگ در اختیار دارند تعیین می‌شود.

پنتون که متعلق به شرکت داناهر در واشنگتن است، دارای یک سیستم است که به تولیدکنندگان کمک می‌کند تعریف دقیقی از رنگ به دست آوردند. این شرکت هر سال با نظرسنجی از طراحان دکور و طراحان مد و همچنین تولیدکنندگان و خرده فروشان متوجه می‌شود آن‌ها برای استفاده از چه رنگی برنامه‌ریزی کرده اند و سپس به رهبری خانم آیزمن، رنگ سال آینده انتخاب می‌شود.

انتخاب‌های پنتون در ذهن مصرف کنندگان تاثیر می‌گذارند و معرفی رنگ سال باعث ایجاد یک دگرگونی شدید در تمایلات مصرف کننده می‌شود.

پنتون در اعلامیه خود رنگ‌های سال را با عنوان «دارای احساس ثبات، آسایش و آرامش»  توصیف کرده و استدلال می‌کند که آن‌ها در جهان پر هرج و مرج ایجاد تعادل می‌کنند.

رنگ‌های معرفی شده از سوی این موسسه برای استفاده طراحان برای مد و لباس تابستان ۲۰۱۷ را در ادامه ببینید.