درنگ :  خبرگزاری یونهاپ به‌نقل از کمیته المپیک کره‌جنوبی خبر داده که ورزشکاران ایران و کره‌شمالی از دریافت تلفن‌های همراه هوشمند در طول بازی‌های المپیک زمستانی منع شدند. دلیل این تصمیم از سوی مقامات کره‌جنوبی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران و کره‌شمالی اعلام شده است.

شرکت سامسونگ ۴هزار دستگاه گوشی هوشمند به کمیته المپیک زمستانی کره‌جنوبی اهدا کرده تا آنها را به‌عنوان هدیه در اختیار ورزشکارن قرار دهد.

اعتراض کمیته المپیک ایران به اقدام تبعیض‌آمیز سامسونگ در المپیک زمستانی

کمپانی سامسونگ اسپانسر بازی‌های المپیک زمستانی از ارائه گوشی‌های هدیه به کاروان ورزشی ایران خودداری کرد که اعتراض کمیته ملی المپیک ایران را در پی داشت.

شاهرخ شهنازی، دبیرکل کمیته ملی المپیک با ارسال نامه‌های جداگانه به کمیته‌ بین‌المللی المپیک و کمیته‌ ملی المپیک کره جنوبی و سفیر این کشور خواستار پیگیری و برخورد با تصمیم غیر المپیکی کمپانی سامسونگ با کاروان اسکی ایران شد.

این اقدام کمپانی سامسونگ نقض آشکار منشور المپیک است، چرا که منشور المپیک بر حضور ورزشکاران کشورهای سراسر دنیا در این بازی‌ها بدون در نظر گرفتن ملیت رنگ، دین، مذهب، نژاد و سیاست تاکید دارد.

احضار سفیر کره جنوبی به وزارت خارجه

در پی اقدام غیر اخلاقی و غیر ورزشی سامسونگ، سفیر کره جنوبی به وزارت امور خارجه احضار شد. سخنگوی وزارت خارجه نیز گفت: در صورتی که شرکت سامسونگ عذرخواهی نکند این موضوع شدیدا بر روابط تجاری شرکت سامسونگ با ایران تاثیر خواهد گذاشت.

ظریف: گوشی همراهم را عوض می‌کنم

ظریف وزیر امور خارجه نیز به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: سامسونگ اگر تا پایان امروز [تبعیض خود را] جبران نکند، گوشی‌ تلفن همراهم را عوض می‌کنم

وزیر امور خارجه با احضار سفیر کره جنوبی به او گفته است، اگر کره‌ای‌ها تا پایان امروز جبران نکنند گوشی سامسونگ خودم را تغییر خواهم داد.