درنگ:سردار عباسعلی محمدیان در حاشیه بازسازی صحنه ربودن بنیتا کودک ۸ ماهه، اظهار داشت: بلافاصله پس از اعلام خبر ربودن این کودک به سامانه ۱۱۰ رئیس کلانتری به همراه مأموران تجسس در محل حاضر شدند. یک ساعت بعد مامور پلیس آگاهی در کلانتری حاضر و تحقیقات خود را از همان مکان آغاز کرد.

وی ادامه داد: بخشی از اقدامات پلیس ظاهری است که مردم آن را می‌بینند و بخشی دیگر سری و از طریق سیستم ها انجام می‌شود.

  تصاویر بازسازی صحنه ربایش بنیتا | حضور متهم، مشت خونین پدر و گریه‌ ناتمام مادر

به گفته‌ی رئیس پلیس آگاهی تهران سارقان پس از سرقت خودرو برای رسیدن به محل سکونت خود مسیری کوتاه را انتخاب کردند که از جلوی هیچ دوربین ترافیک و ثبت سرعت عبود نکردند. این درحالی است که ما تمام دوربین‌های سطح شهر را ۲۴ ساعته رصد می کردیم.

محمدیان در مورد نحوه شناسایی عاملان اصلی این حادثه گفت: در حالی که اقدامات پیچیده پلیس ادامه داشت فرد ناشناسی با پلیس تماس گرفت و اطلاعاتی را در اختیار ما قرار داد. با پیگیری های انجام شده مأموران در آن محل حاضر و نفر اول را دستگیر کردند که او در بازجویی ها مدعی شد سرقت کار فرد دیگری است.

وی ادامه داد: ماموران برای دستگیری فرد دوم وارد عمل شدند اما او متواری شده بود. سرانجام ساعت ۲۲ سه شنبه شب محل اختفای این فرد پیدا شد. پس از ورود ماموران به محل آنها با پوشک بچه و شیر خشک رو به رو شدند که ما امیدوار شدیم کودک زنده باشد اما این وسایل متعلق به نوزاد پسری بود که برادرزاده متهم بود.

  فیلم | نحوه سرقت خودرو و ربایش نوزاد از زبان پدر بنیتا

رئیس پلیس آگاهی تهران با اشاره به اینکه متهم در همان محل دستگیر اما منکر ربودن بنیتا شد، افزود: سرانجام این فرد لب به اعتراف گشود و محل رها کردن خودرو را اعلام کرد. با حضور ماموران مشخص شد شیشه های خودرو بالا است و این کودک جانش را از دست داده است. سارقان یک و نیم ساعت پس از سرقت خودرو را رها کرده و به دلیل اینکه از مقابل هیچ دوربینی رد نشده بودند ردی از آنها به دست نیامد.

محمدیان در مورد پی جویی‌های پلیس برای کشف این پرونده گفت: ما ۳۵ سرفصل را در دستور کار خود داشتیم و حتی در هشت استان دیگر موارد مشکوک اعلام شد که همکاران ما در این استانها به بررسی اطلاعات مردم پرداخته و پس از احراز هویت معلوم شد هیچ کدام از آنها بنیتا نیستند.

وی در مورد انتشار خبر گم شدن بنیتا در فضای مجازی گفت: باید فضای مجازی را یک فرصت بدانیم و ما قصد داشتیم روز شنبه اطلاعیه ای را در فضای مجازی به کمک رسانه‌ها منتشر کنیم اما خانواده آنها زودتر اینکار را انجام دادند. برای جلوگیری از دوباره کاری اطلاعیه ای را صادر نکردیم.  باید بدانیم که فضای مجازی یک فرصت است و تمام اطلاعاتی که از این طریق به دست پلیس رسید بررسی شد.

رئیس پلیس تهران در مورد اینکه گفته می شود عامل اصلی این حادثه با وثیقه آزاد بوده است، گفت: از اتهام این فرد اطلاعی نداریم چرا که پرونده‌اش در پاکدشت مورد رسیدگی قرار گرفته است.

  تصاویر دردناک خداحافظی خانواده با بنیتا | بنیتا در منزلگاه ابدی

وی گفت: معاون جنایی پلیس آگاهی داوطلبانه مرخصی اش را لغو کرد و در همان روز پنجشنبه اقدامات وسیع پلیس آغاز شد. ما انتظار تعریف از پلیس را نداریم و همین که این متهمان دستگیر شده ‌اند برای ما کافی است.

محمدیان در پایان به شهروندان توصیه کرد خودروی روشن را در حالی که کودک درون آن است رها نکنند چرا که در گذشته پرونده‌هایی داشتیم که افراد برای خرید خودرو را به همراه کودک رها کرده‌اند و سارق دست به سرقت زده است.