درنگ: این قانون که سومین تلاش کنیا برای متوقف کردن استفاده از مواد پلاستیکی طی دهه گذشته‌ است، مجازات‌های سنگینی را شامل می‌شود.

در حال حاضر تمرکز اصلی این قانون و مجریان آن تولید‌کنندگان و تامین کنندگان کیسه‌های پلاستیکی است، اما پلیس اجازه تعقیب کردن افرادی که این نوع کیسه‌ها را حمل می‌کنند را نیز دارد. بیشترین مجازات در این قانون چهار سال حبس یا بیش از ۴۰ هزار دلار جریمه نقدی است.

کنیا به مجموعه کشورهای آفریقایی پیوسته‌است که قانون ممنوعیت کلی یا جزئی استفاده از کیسه‌های پلاستیکی را اجرا کرده‌اند: کامرون، گینه بیسائو، مالی، تانزانیا، اوگاندا، اتیوپی، موریاتانی و مالاوی.

نزدیک به ۴۰ کشور مختلف جهان چنین قانونی را به اجرا گذاشته‌اند با این تفاوت که مجازات‌های خفیف‌تری را برای آن درنظر گرفته‌اند. دیگر کشورهای جهان راهکاری بسیار ساده در پیش گرفته‌اند و در ازای استفاده از کیسه‌های پلاستیکی مالیات یا پول دریافت می‌کنند.

براساس برنامه زیست‌محیلی سازمان ملل متحد سالانه ۱۰۰ میلیون کیسه پلاستیکی در کنیا دست به دست می‌شوند و خیابان‌های مناطق شهری از این نوع زباله انباشته شده‌ است. پوسیدن و از بین رفتن کیسه‌های پلاستیکی به بیش از صد سال زمان نیاز دارد و در این مدت نیز زندگی گونه‌های مختلف زیستی، به ویژه آبزیان را به خطر می‌اندازد.