درنگ: چند سالی می‌شود که در ایران مراکز زیادی به نام «دکتر ماهی» یا همان «Doctor Fish» مشغول فعالیت هستد. مراکزی که شما با حضور در آنها می‌توانید با کمک ماهی‌های کوچک از شر پوست‌های خشک شده و مرده‌تان خلاص شوید و پوسستان را شفاف کنید و لکه‌ها را از بین ببرید.

البته در ایران این کار بیشتر برای دست و پاها انجام می‌شود اما به طور کلی این خدمات برای تمامی قسمت‌های بدن قابل اجرا است.


نام این ماهی گارا روفا اوبتوسا (Garra Rufa Obtusa) است. ماهی کوچک و خاصی که در شمال و قسمت مرکزی خاورمیانه کشف شد. این ماهی کوچک در آب با درجه حرارت ۴۳ درجه سلیسیوس زنده می‌مانند و دوست دارند از بافت مرده تغذیه کنند. وقتی که شخص عضو بیمار خود را در آب فرو می‌کند ماهی‌ها شروع می‌کنند به جویدن آن منطقه و روند پوست سازی  را تحریک می‌کنند.

بسیاری از کشورهای دنیا همانند چین، ترکیه، مالزی و… این فرصت را غنیمت شمرده و به عنوان یک جنبه گردشگری روی آن سرمایه گذاری کرده‌اند.

با وجود آنکه این ماهی در حوضچه‌های طبیعی برخی از سیستم‌های رودخانه‌ای و چشمه‌های آب گرم ترکیه، ایران، سوریه و اردن زندگی و زاد و ولد می‌کند متاسفانه در کشور ما تولید و پروش این ماهی‌ها جدی گرفته نشده و مراکز اسپا با قیمت‌های بالا این ماهی‌ها را از خارج کشور خریداری و وارد می‌کنند.

ویدئویی در این زمینه در زیر ببینید: