درنگ: دکتر محمدمهدی گویا با بیان اینکه وضعیت بیماری تب کریمه کنگو در کشور نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است، یادآور شد: موارد مرگ در سال جاری بر اثر ابتلا به این بیماری به مراتب کمتر از سال گذشته است.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون ۷۹ مورد ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو در کشور شناسایی شده است که ۵ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند البته برخی از آنها بیماری‌های زمینه‌ای دیگری نیز داشته‌اند.

محمدمهدی گویا از فصول بهار و تابستان به عنوان فصل‌هایی یاد کرد که بیماری تب کریمه کنگو در آنها شایع می‌شود و گفت: در سه هفته اخیر، سه بیمار جان خود را از دست دادند که یکی از آنها به علت سرطان خون و فرد دیگری به علت کهولت سن و تماس با حیوانات فوت کردند.

دکتر گویا با بیان اینکه وضعیت بیماری تب کریمه کنگو در کشور نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی نداشته است تاکید کرد: موارد مرگ در سال جاری بر اثر ابتلا به این بیماری به مراتب کمتر از سال گذشته است.

  چگونه تب کریمه کنگو نگیریم | راه‌های خرید گوشت سالم

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن تکذیب فوت یک نفر در تهران به دلیل ابتلا به بیماری تب کریمه کنگو خاطرنشان کرد: هیچ موردی از ابتلا به تب کریمه کنگو در استان تهران مشاهده و گزارش نشده است اما پنج بیماری که جان خود را از دست دادند از استان‌های هرمزگان، اصفهان، فارس، خراسان رضوی و کرمانشاه بودند.

دکتر گویا با اشاره به عدم ثبت حتی یک مورد از ابتلا به وبا در کشور در سال جاری گفت: وبا یک بیماری اسهالی شدید است که بر اثر خوردن آب، میوه و سبزیجات و نیز غذای آلوده رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: هیچ نگرانی از بایت ابتلای مردم به وبا به علت آب آلوده با توجه به اقدامات کنترلی که بر روی آب آشامیدنی انجام می‌شود، وجود ندارد مگر در صورتی که اتفاقی در مسیر انتقال آب رخ بدهد که خوشبختانه با توجه به نظارت دقیق شرکت آب و فاضلاب، شاهد ابتلا به وبا از راه آب آلوده نیستیم.

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، مردم باید نهایت دقت را در شستشوی میوه و سبزیجات داشته باشند و مطابق دستورالعمل‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت عمل کنند.

دکتر گویا یادآور شد: شستشوی دست‌ها به ویژه برای کودکان و افراد مسن، اهمیت بسیار زیادی دارد اما خوشبختانه تا کنون هیچ موردی از ابتلا به وبا در کشور ثبت نشده و وزارت بهداشت تا آبان ماه، برای مقابله با وبا در آماده باش کامل قرار دارد.