درنگ :  ژن خوب در حوزه سیاست زاده شد و در این حوزه پا به وادی ادبیات گذاشت اما نکته در این است که محدود به این عالم نماند و به تمام حوزه‌ها نفوذ کرد؛ از جمله به دنیای سینما. حالا ناچاریم فاکتور آقازادگی و گاه نسبت فامیلی نزدیک با عوامل موثر سینمایی را نیز به فاکتورهای لازم برای ساخت فیلم سینمایی بیفزاییم. نمونه می‌خواهید؟ نگاهی داشته باشید به تولیدات اغلب پرهزینه و بدون توجیه اقتصادی سال‌های اخیر این سینما که اغلب نام‌هایی آشنا را در مقام تهیه‌کننده دارند.

 

نام آقازادهنام پدرفیلم سینمایی
سیدهادی رضویداماد محمد شریعتمداریسریال شهرزاد
علی حضرتیفرزند الیاس حضرتینیمرخ‌ها، خداحافظی طولانی، آخرین‌ بار کی سحر را دیدی و یک قناری یک کلاغ
حمیدرضا عارففرزند محدرضا عارففصل نرگس
عباس نادرانفرزند الیاس نادرانشاه‌کش

 

ژن خوب اگر چه به واسطه شیرین‌سخنی‌های آقازاده جناب عارف وارد ادبیات رسانه‌ای این مرز و بوم شد اما یکی از اولین تلاش‌ها در این زمینه در سینما را سیدهادی رضوی به نتیجه رساند و باید حقوق معنوی این فاکتور مهم در آغاز فیلمسازی و تهیه‌کنندگی را به نام ایشان ثبت کرد. در واقع باید گفت که بحث ورود آقازاده‌ها به سینما و شبکه نمایش خانگی با سرمایه‌گذاری سیدهادی رضوی در فصل اول سریال شهرزاد داغ شد.

داماد محمد شریعتمداری اما در سینما تنها نیست. از چهره‌های شبیه به او می‌شود به علی حضرتی، فرزند الیاس حضرتی اشاره کرد؛ یا حمیدرضا عارف یا جدیدترین نمونه این موضوع عباس نادران.

فرزند الیاس حضرتی نماینده مجلس شورای اسلامی چند سالی است به تهیه فیلم‌های سینمایی می‌پردازد. او تاکنون مسئولیت تولید چندین فیلم سینمایی از جمله نیمرخ‌ها، خداحافظی طولانی، آخرین‌ بار کی سحر را دیدی و یک قناری یک کلاغ را بر عهده گرفته است.

اما حمیدرضا عارف فرزند محمدرضا عارف در سینما حضور پرحاشیه‌تری داشته است. او که موفقیتی در زمینه‌های اقتصادی و مشاغل دولتی در سال‌های جوانی را به ژن خوبی که دارد نسبت داده، در سینما البته نتوانسته چندان موفق باشد و فیلم فصل نرگس که او تهیه کنندگی‌اش را بر عهده داشت، با وجود بازیگران سرشناس بسیاری که داشت، نه در جشنواره فیلم فجر مورد توجه قرار گرفت و نه در اکران عمومی توانست به درآمد بالایی دست یابد و در انتها تنها با ٢٣١‌ میلیون تومان از پرده سینماها خداحافظی کرد…

جدیدترین نمونه ورود آقازاده‌ها به سینما باید عباس نادران باشد. ماجرای این تهیه‌کننده جوان وقتی آغاز شد که با گذشت چند روز از آغاز فیلمبرداری شاه‌کش به کارگردانی وحید امیرخانی، رسانه‌ها اعلام کردند که تهیه‌کنندگی این فیلم بر عهده عباس نادران فرزند الیاس نادران، نماینده سابق مجلس است.

پیش از این فرزندان سینماگران بیشتر به‌ عنوان بازیگر راه ساده‌تری برای ورود به سینما داشتند اما در سال‌های اخیر این روند تغییر کرده و صندلی کارگردانی و تهیه‌کنندگی نیز به علایق آقازاده‌ها افزوده شده است. بعد از برادر معاون سابق سینمایی روح‌الله شمقدری، علی حضرتی، سید‌هادی رضوی و حمیدرضا عارف جدیدترین آقازاده‌های وارد شده به سینما هستند؛ آن هم در شرایطی که یک فرد معمولی در بدو ورود به سینما با مسائل عجیبی مواجه است…

به گفته یک کارشناس سینمایی این که آقازاده‌هایی که برخی دهه سوم زندگی خود را طی می‌کنند، یک‌شبه تبدیل به تهیه‌کننده سینما می‌شوند، ماجرایی است که به احتمال زیاد نیاز به کنکاش در زدوبندهای سیاسی و پشت پرده دارد. سینما موضوعی است که جذابیت‌های خاص خود را دارد و به این دلیل جزو مشاغلی است که آقازاده‌ها توجهی ویژه به آن نشان می‌دهند. جایگاه سهل‌الوصول سینما در این آب و خاک هم کار آنها را تسهیل می‌کند و شرایطی را به وجود می‌آورد که شاهدیم.»