درنگ : سردار حمید محبی شامگاه جمعه در یادواره شهدای کوی امام رضا (ع) شهر گرگان اظهار کرد: اهداف مثلث عبری- غربی- عربی در ابتدا بر همگان روشن نبود و برخی از مردم نیز به علت حضور و حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت سوریه آگاه و موافق نبودند.

وی با بیان اینکه موقعی که جنگ و شورش به دروازه‌ها و خیابان‌های دمشق کشید برخی از مسئولان ما نیز پا پس کشیدند و رئیس جمهور وقت آقای احمدی نژاد هم می‌گفتند که دیگر در سوریه هزینه نکنیم زیرا کار بشار اسد تمام شده است، افزود: ما سال‌ها با روسیه بر سر این موضوع اختلاف نظر داشتیم که باید از شخص بشار اسد حمایت کنیم، در حالی که روس‌ها بر این عقیده بودند که باید از حکومت طیف اسد حتی اگر شده بدون اسد و با فرد دیگری حمایت کنیم.

سردار محبی اضافه کرد: وقتی این موضوع را به رهبری گفتیم حضرت آقا فرمودند اگر یک گام عقب بکشیم باید در گام‌های بعدی نیز کوتاه بیاییم.

جانشین اطلاعات نیروی زمینی سپاه گفت: پوتین که یک سیاستمدار جهانی است پس از چهار سال با ما هم عقیده شد و ابتدا در سال ۹۵ به صورت پوشش هوایی و در سال ۹۶ زمینی وارد سوریه شد.

وی در خصوص ارتباط کنونی ایران با دولت روسیه و حمایت‌های پوتین از ایران، اظهار کرد: در چند روز گذشته شاهد نخستین وتو روسیه به نفع جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل بودیم و بر این باورم که حمایت‌های روسیه از ایران ادامه دارد.

وی اضافه کرد: پوتین به تازگی مجوزی صادر کرد تا ایرانیان و شیعیان بتوانند براحتی در هر جایی از روسیه حسینیه و مسجد تاسیس کنند و کارهای فرهنگی نیز انجام دهند، حتی دستور داد تمام محصولات کشاورزی ایران در روسیه خریداری شود که متاسفانه به سبب ضعف مدیریت نتوانستیم از این فرصت بهره مند شویم.