درنگ: یکی از دغدغه‌های بسیاری از استارتاپ‌های ایرانی، دسترسی به موقع به سرمایه مورد نیاز و نیز کسب راهنمایی‌های کاربردی جهت گسترش کسب‌و‌کار است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر (Venture Fund) با همین هدف شکل می‌گیرند و در ایران نیز چند سالی است که شاهد فعالیت این مراکز در حمایت از استارتاپ‌های حوزه فناوری هستیم.

در این میان، تعامل سازنده‌تر اکوسیستم استارتاپی ایران با این صندوق‌، سرمایه‌گذاران بین‌المللی و نیز کارآفرینان موفق می‌تواند زمینه را برای رشد و بالندگی هر چه بیشتر این اکوسیستم و نیز دست‌یابی به بازارهای جهانی فراهم سازد؛ مأموریت رویداد استارتاپ جاده ابریشم (Silk Road Startup) نیز دقیقا بر همین اساس تعریف شده است.

این برنامه نخستین رویداد در نوع خود برای معرفی استارتاپ‌های ایرانی به سرمایه‌گذاران اروپایی است که با هدف تسهیل ارتباطات جهانی بین اکوسیستم استارتاپی ایران با جامعه جهانی، دسترسی بهتر به تجربیات موفق در سطح بین‌الملل و نیز جذب سرمایه خارجی طراحی شده است.

silkroad startup استارتاپ راه ابریشم

 

در بخش نخست این برنامه، تیم استارت‌آپ جاده ابریشم (شامل مجموعه‌ای از فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران و اروپا) طی ۱۰ روز (از ۳۰ مهر تا ۹ آبان) به هشت شهر تبریز، زنجان، اصفهان، یزد، تهران، شیراز، مشهد و رشت سفر می‌کنند.

کاروان جاده ابریشم دربردارنده تیمی از نمایندگان و کارشناسان صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های موفق و نیز کارآفرین‌های حوزه فناوری است که با هدف آشنایی با اکوسیستم استارتاپی و فعالان این حوزه در مناطق مختلف ایران به این هشت شهر سفر می‌کنند.

در هر شهر، هر یک از استارتاپ‌های مستقر در آن شهر یا شهرهای اطراف که پیش از این برای حضور در این رویداد ثبت‌نام کرده‌اند امکان ارائه‌ جزئیات مرتبط با کسب‌و‌کارشان را به سرمایه‌گذاران و کارشناسان حاضر دارند؛ در طی اقامت کاروان جاده ابریشم در هر شهر، چند استارت‌آپ به عنوان برگزیده انتخاب شده و در نهایت فرصت حضور در بخش دوم رویداد را خواهند داشت.

دومین بخش استارتاپ جاده ابریشم نیز با فاصله‌ای چند هفته‌ای در جزیره کیش برگزار خواهد شد. این برنامه که نشستی بین‌المللی است، میزبان هیات‌های عالی سرمایه‌گذاری ایرانی و اروپایی خواهد بود؛ سخنرانی، شبکه‌سازی و نیز رقابت نهایی برای انتخاب سه استارتاپ برتر از جمله برنامه‌های متنوع این نشست است.

۱۰ استارتاپ برگزیده از میان ۱۰۰ استارتاپ از ۸ شهر ایران، هر کدام دو بلیت رایگان ورود به رویداد بین‌المللی کیش (در مجموع به ارزش ۲۰۰ یورو) را به عنوان هدیه دریافت خواهند کرد. تامین هزینه‌های اقامت و نیز رفت و برگشت به کیش نیز جایزه ویژه ۱۰ استارتاپ برگزیده است.

silkroad startup استارتاپ جاده ابریشم

 

در نهایت، سه استارتاپ برتر به انتخاب هیات داوران نیز به جوایز متنوعی از جمله: بهره‌مندی از حمایت‌های مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نیز شتاب‌دهنده‌ها، فرصت حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و … دست می‌یابند.

رویداد استارتاپ جاده ابریشم به صورت مشترک توسط استارتاپ سیزمی (Startup Sesame)، تکراسا (TechRasa)، هم‌فکر (Hamfekr) و  GNP tour و به همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نیز مرکز شتاب‌دهی نوآوری برگزار می‌شود.

گفتنی است استارتاپ‌های فعال در حوزه‌های مختلف مرتبط با فناوری اطلاعات نظیر تجارت الکترونیک، اینترنت اشیاء، هوشمندسازی، فین تک، مُد، تجهیزات همراه، هوش مصنوعی و سلامت می‌توانند برای حضور در این رویداد در نشانی زیر ثبت‌نام کنند.