درنگ: حملات قلبی در پشت فرمان نه تنها برای راننده بلکه برای همه افرادی که در اطراف خودرو حضور دارند خطرناک است. تویوتا به تازگی همکاری با دانشمندان دانشگاه میشیگان را آغاز کرده‌است تا احتمال ساخت یک سیستم نظارت بر قلب مخصوص راننده خودروهایش را بررسی کند،‌ سیستمی که بتواند به راننده پیش از بروز حوادث قلبی هشدار دهد و در صورت نیاز به او کمک کند.

این گروه ابتدا روی موضوع چگونگی نظارت بر فعالیت قلبی راننده در زمان حقیقی و چگونگی گنجاندن این سیستم درون خودرو متمرکز شدند.

به گفته کیوان نجاریان محقق ارشد این پروژه در دانشگاه میشیگان،‌ این مطالعه هفت ماه به طول انجامید و چالش‌ها و راه‌حل‌های بالقوه برای آنها شناسایی شدند و گزینه‌های سخت‌افزاری و رویکرد ریاضیاتی برای ایجاد این سیستم مورد بررسی قرار گرفت.

این پروژه اکنون دو چالش مهم در سر راه دارد، اول ساخت سیستمی ویژه درون خودرو که بتواند ریتم قلب راننده را کنترل کند و در عین حال تمامی صداهای زائد و مزاحم درون خودرو را فیلتر سازد. زمانی که یک ابزار خارجی مانند یک الکترونیک پوشیدنی را بتوان برای گرد‌آوری این داده‌ها به کار گرفت،‌ ایده‌آل‌ترین سناریو گنجاندن آن درون خودرو و احتمالا درون فرمان خودرو، صندلی یا کمربند ایمنی است.

چالش دوم ایجاد الگوریتمی است که بتواند پردازش این داده‌ها را در زمان حقیقی به عهده بگیرد و احتمال بروز حمله قلبی در راننده را پیش‌بینی کند. محققان امیدوارند بتوانند تا سال ۲۰۲۰ تمامی چالش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این سیستم را حل کرده و نتایج اولیه را گزارش دهند.

پس از حل چالش‌ها و کاربردی شدن سیستم، باید درباره اقداماتی که خودرو پس از بروز حمله قلبی راننده توانایی انجام آنها را خواهد داشت تصمیم‌گیری شود. هشدار دادن به راننده بار استرس بیشتری را بر او وارد خواهد کرد اما ترمز خودکار خودرو و متوقف کردن آن نیز به همان اندازه می‌تواند خطرساز باشد. از این رو باید درباره کارایی‌های خودرو در زمان وقوع حمله قلبی به دقت تصمیم‌گیری شود.