درنگ: خورشید درحقیقت در تاریخ ۶ سپتامبر ۲۰۱۷ ، دو شعله گروه ایکس، شدید‌ترین دسته از شعله‌های خورشیدی، به سوی زمین پرتاب کرد. این شعله‌ها بزرگترین انفجارها در سامانه خورشیدی به شمار می‌روند و حلقه‌های پلاسمای ایجاد شده ناشی از آنها ده‌ها برابر بزرگتر از زمین هستند.

این شعله‌ها با فاصله چند ساعت از یکدیگر ایجاد شدند و شعله دوم قدرتمند‌ترین شعله خورشیدی از سال ۲۰۰۵ تا به امروز توصیف شده‌است. هر دو شعله از منطقه فعال AR2673 خورشید ایجاد شده‌اند، منطقه‌ای که چند روز پیشتر نیز شعله‌ای در گروه ام ایجاد کرده‌بود. از میان دو لکه خورشیدی که هم‌اکنون فعال هستند، هردو شعله از لکه کوچکتر ایجاد شده‌اند، لکه‌ای که وسعت آن به اندازه ۷ زمین در ۹ زمین است.

  فیلم | لحظه پرواز در قلب شدیدترین توفان دنیا | «ایرما» را از فضا ببینید

این چرخه خورشیدی از سال ۲۰۰۷ آغاز شده‌است، دوره‌ای که به شکلی غیرطبیعی آرام بوده و لکه‌ای کمی در آن مشاهده شده‌است. اما باوجود اینکه درحال ورود به دوران کم‌تحرکی خورشیدی هستیم، هنوز امکان مشاهده فعالیت خورشیدی وجود دارد.

شعله خورشیدی اخیر با شلیک ذرات باردار به سوی زمین باعتبروز نقص در  امواج رادیویی فرکانس بالا و مختل ساختن سیستم‌های موقعیت‌یانبی فرکانس پایین شده‌است.

همزمانی این رویداد با وقوع توفان درجه پنج ایرما در اقیانوس اطلس باعث شده که فاجعه‌باربودن این توفان تشدید شود. این فوران ناگهانی انرژی می‌تواند حین عبور از کنار زمین با ارتباطات ماهواره‌ای و رادیویی تداخل پیدا کرده و کمک رسانی به قربانیان توفان ایرما یا نظارت بر مسیر آن را دچار مشکل سازد.

به گفته سازمان اقیانوسی و هواشناسی آمریکا، این شعله خورشیدی باعث قطعی گسترده ارتباطات رادیویی شده‌است و مناطق وسیعی در بخش روز زمین ارتباط خود را برای بیش از یک ساعت از دست داده‌اند. این اختلال شامل سیستم‌های مکان‌یابی نیز شده‌است.

دانشمندان همواره هشدار داده‌‌اند که زمین در معرض برخورد شعله‌های خورشیدی غول‌پیکر قرار دارد و تاکنون نیز شانس خوب باعث نجات آن شده‌است. آخرین مورد فاجعه‌بار برخورد شعله‌های خورشیدی در سال ۱۸۵۹ رخ داد و دانشمندان همواره هشدار می‌دهند که موردی مشابه در انتظار زمین است، اما اینبار فتجعه‌بار‌تر خواهد بود.

در این میان توفان ایرما نیز همچنان با عبور از مناطق حوزه کارائیب و آمریکا خرابی به بار می‌آورد. فدراسیون جهانی صلیب سرخ گزارش کرده است که توفان ایرما تا کنون خسارت جانی و مالی فراوانی وارد کرده و با حرکت به سوی مناطق دیگری از حوزه کارائیب و آمریکا، چند میلیون تن دیگر را نیز تهدید می‌کند.

در حال حاضر، ایرما، که شدیدترین توفانی است که تا کنون در حوزه اقیانوس اطلس ثبت شده، به سوی هائیتی، کوبا و جزایر ترکس و کایکاس حرکت می‌کند و صلیب سرخ تخمین زده است که وزش تندباد و ریزش باران شدید ممکن است تا بیست و شش میلیون نفر را به مخاطره اندازد.

روز گذشته، ایرما خسارات سنگینی در مسیر خود به بار آورد و دست کم دوازده کشته برجای گذاشت. در برخی مناطق، مانند جزایر باربودا، سن مارتن و ویرجین آیلندز بیش از ۶٠ درصد ساختمان‌ها ویران شده و به بقیه هم آسیب رسیده است.