درنگ: استر پرل روانشناس و متخصص در زمینه مشکلات زناشویی به تازگی کتابی صوتی با عنوان «از کجا باید شروع کنیم؟» منتشر کرده است و در آن توصیه‌هایی برای زوج‌هایی دارد که مدام بحثی مشترک دارند.

او در قسمت اول گفته است: زن و شوهری بعد از یک سال که از هم جدا شده بودند پیش من آمدند. خانم مدعی بود که آن زمان عصبانیتی غیرقابل کنترل داشته و حالا آرام‌تر شده است اما هنوز مشکلات حل نشده زیادی بین آنها باقی مانده است. هر دو تعریف می‌کردند که چطور تنها بودند و از همدیگر ناامید شده بودند. خانم می‌گفت فکر می‌کردم زندگی سختی داریم، سخت اما قابل بهتر شدن. پس برای بهتر شدنش تلاش می‌کردم و از این بابت خوشحال بودم. اما بعد از مدتی فکر کردم همه این تلاش‌ها برای چیست؟

من وسط حرفش گفتم خیلی سخت است چون می‌خواستی تعادل برقرار کنی اما باید اجازه می‌دادی همه چیز خودش پیش برود که البته این کار را نکردی. باید با هم صحبت می‎‌کردید و همه چیز را با هم حل می‌کردید. اگر هم در مکالمه کردن به مشکل ‎خوردید و بحثتان شد یک راه موثر وجود دارد. برای مثال وقتی همسرتان حرفی را تکرار می‌کند شما کمی صبر کنید و دوباره آن را تکرار کنید، بگویید یعنی می‌گویی … این کار باعث می‌شود که کمی هم خودتان را جای طرف مقابل بگذارید. مجبور نیستید با همه چیز موافق باشید، فقط باید کسی باشید که می‌توان با او مذاکره کرد.

همچنین یکی از راه‌های جلوگیری از بحث بی‌مورد این است که شیوه درست مکالمه را بدانید. برای مثال  وقتی یکی از شما حرفی می‌زند وسط حرفش نپرید، هم به این دلیل که شاید در انتها حرف او چیزی باشد که شما اشتباه برداشت کردید و دوم این که حتی اگر همان چیزی باشد که شما فکر کردید انتظار برای به پایان رسیدن مکالمه او باعث می‌شود شما کمی آرام‌تر شوید. باید بعد از حرف او شما حرف بزنید. خوب نیست که شما حرف دیگری را قطع کنید و حرف خودتان را بزنید.