درنگ: در راستای سلسله جلسات «دولت سایه» دو نشست تخصصی بررسی وضعیت ارز با حضور سعید جلیلی و جمعی از مسئولان سابق بانک مرکزی و کارشناسان اقتصادی برگزار شد.

سعید جلیلی در یکی از این نشست‌ها گفت: هدف از تشکیل این جلسه بررسی مشکلات موجود در بازار ارز و ارائه راهکارهای تخصصی و عملیاتی به مسئولین جهت حل مشکل بازار ارز است.

* ۶ سال قبل نیز مانند امروز کشور با مشکل ارز مواجه بود که در آن زمان مجموعه تدابیری اندیشیده شد که با روی کار آمدن دولت یازدهم، بسیاری از این تجارب و تدابیر کنار گذاشته شد. البته این حق هر دولتی است که تدبیر قبل را کنار بگذارد اما متاسفانه جایگزین شایسته‌ای هم برای این تدابیر ارائه نشد.

* امروز پس از ۵ سال از آغاز کار دولت یازدهم نه تنها شاهد ارائه راهکار جدیدی برای حل مشکلات این حوزه نیستیم بلکه شاهد بازگشت دیرهنگام و ناقص به برخی تدابیر گذشته هستیم.

* اخیرا به نقل از یکی از مسئولین بیان شد که ۸ ماه است جلسات ستاد ویژه اقتصادی را تشکیل نداده‌اند! و حالا مجددا قصد برگزاری این جلسات را دارند که این نشان می‌دهد تحلیل‌های نادرست و خوش‌بینی‌های نابجا درباره رفتار دشمن تا چه اندازه غلبه داشته است.

* برخی تحلیل‌های فلج‌کننده باعث می‌شود تا برخی مسئولین نسبت به آینده پیش‌بینی درست نداشته باشند و کشور به لحاظ اقتصادی آسیب‌پذیر شود.

*  علاوه بر فهم درست رفتارهای دشمن و لزوم پیش‌بینی صحیح از آینده، باید موانع داخلی و سوءمدیریت‌ها را نیز برطرف کنیم و در عرصه اقتصاد یک هماهنگی و اتحاد کامل بین بخش‌های مختلف اقتصادی کشور وجود داشته باشد تا بتوان بر مشکلات غلبه کرد.