درنگ: پملا استیفنسون روانشناس و متخصص روابط زناشویی معتقد است موارد مختلفی در زمینه جنسی وجود دارند که افراد درباره آن‌ها سوالاتی دارند اما یا کمتر به آن‌ها اهمیت می‌‎دهند یا ترجیح می‎دهند درباره‎اش سوالی نپرسیده یا مشکلشان را مطرح نکنند. یکی از رایج‌ترین این مشکلات تماشای تصاویر و فیلم‌های جنسی است. او درباره تجربه کار با یکی از افرادی که به او رجوع کرده‌اند چنین گفته است:

خانمی ۲۶ ساله پیش من آمد که از نظر جنسی مشکلی هم نداشت و از سلامتی کامل برخوردار بود. اما گفت که از سن ۱۲ سالگی تماشای فیلم‌های جنسی با سوژه‌ها و موضوعات مختلف را آغاز کرده است.

او رابطه‎ای را با فردی در زندگی‎اش آغاز می‎کند و بعد از ۲ سال متوجه می‎شود که میل جنسی‎ به این فرد ندارد و او را ترک می‎کند. حالا با هرکس آشنا می‎شود برای مدتی خیلی خیلی کم مشتاق برقراری رابطه با او است و سریع دوست دارد متارکه کرده و با فرد جدیدی آشنا شود. نگرانی‎اش این بود که آیا این موضوع تاثیر تماشای فیلم‌های جنسی و مستهجن است.

من به عنوان یک متخصص به او تاکید کردم که باید در روابط زناشویی باید قسمت عمده‎ای از تمرکز را روی مسائل غیر جنسی طرف مقابل گذاشت تا اعتماد و اطمینان کامل نسبت به یکدیگر برقرار شود و فرد بتواند در زندگی شما جایگاه ثابتش را به دست آورد. با این کار عشق روز به روز قوی‎تر می‏‌شود و خود به خود رابطه جنسی هم تقویت می‏‌شود. وقتی رابطه عشقی برقرار شود همه مسائل از جمله جنسی و حتی عاطفی به اوج و بهترین شکل خواهد رسید. با این روش کم‎کم عادت تماشای تصاویر و فیلم‌های مستهجن هم از بین خواهد رفت.