عنایت‌الله صانعی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های اعتبار ایران در گفتگو با درنگ درباره مشکلات به وجود آمده برای سپرده‌گذاران برخی موسسات مالی و تعاونی‌های اعتبار ضمن انتقاد از دستگاه‌های مسئول و ناظر، توصیه‌هایی به مسئولان و سپرده‌گذاران کرد که مهمترین آنها در زیر آمده است:

*متاسفانه یکی از مشکلات نظام بانکی کشور عدم شفافیت مالی از سوی نهادهای ناظر است و به دلیل اینکه اطلاع رسانی به موقع به مردم نکردند شاهد این اتفاقات هستیم.

* موسسه اعتباری کاسپین با ادغام سرمایه‌های تعاونی‌های هشت‌گانه فرشتگان، الزهراء، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، عام کشاورزان مازندران، حسنات، پیوند، بدر توس و امید جلین ایجاد شد که اگر در زمان تاسیس، این موضوع به مردم اطلاع رسانی می‌شد، سپرده‌گذاران ملاحظات بیشتری داشتند.

* یکی از بزرگترین مشکلاتی که پس از تخلف موسسات اعتباری از سوی سپرده‌گذاران شنیده می‌شود این است که مردم اعلام می‌کنند هیچ اطلاعی نداشتند که موسسه کاسپین با ادغام موسسات و تعاونی‌های منحله ایجاد شده است!

* بانک مرکزی باید در خصوص موضوعاتی که ممکن است امنیت عمومی سپرده‌گذاران را به خطر اندازد، اهتمام داشته باشد و در سایت بانک مرکزی این موضوعات اطلاع رسانی شود.

* وقتی موسسات مالی شفافیت مالی نداشته باشند نتیجه تضییع حقوق سپرده‌گذاران می‌شود.

* من بزرگترین علت ایجاد مشکلات برای سپرده‌گذاران که در چند سال اخیر با آن زیاد مواجه شدیم را عدم شفافیت در بیان مسئولان دستگاه‌های ناظر مانند بانک مرکزی، قوه قضاییه و حتی وزارت تعاون در خصوص نظارت بر تعاونی‌ها می‌دانم.

* وقتی نهادهای نظارتی شفاف عمل کنند و میزان سرمایه و نرخ‌های معقول سودهای بانکی را اعلام کنند مردم برای دریافت سودهای بالاتر نزد موسسات ناشناخته تطمیع نمی‌شوند.

* ما شرکت‌های مضاربه‌ای و موسساتی که پول مردم را خوردند را تجربه کرده بودیم اما وقتی مردم را آگاه نمی‌کنند و موسسات ریسک پذیر را به مردم معرفی نمی‌کنند این تجارب تکرار می‌شوند.

* به مردم توصیه می‌کنیم در سپرده‌گذاری نزد موسسات مالی و اعتباری و هر نهاد مالی آگاهانه‌تر عمل کنند و پس از کسب اطلاع کامل از بانک مرکزی نسبت به سپرده‌گذاری اقدام کنند.

* البته مواردی مشاهده شده وقتی مردم با بانک مرکزی تماس می‌گیرند و موضوعی را استعلام می‌کننند، برخی اپراتورها بدون دقت و صرف وقت فقط با عبارت «خوب است» یا «مشکلی وجود ندارد» به مردم اطمینان می‌دهند.

* باید در این زمینه فرهنگ‌سازی شود که هر موسسه و نهاد مالی که سود بیشتر می‌دهد نمی‌تواند قابل اطمینان باشد چراکه یک سرمایه‌گذاری سالم هیچگاه سودهای ۲۵ درصد و ۳۰ درصد نمی‌دهد.

* متاسفانه تخلفات از سوی موسساتی صورت می‌گیرد که مجوز قانونی از طرف بانک مرکزی داشتند و این می‌تواند اعتماد مردم را حتی به بانک‌ها سلب کند.

* به مردم توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان نسبت به سپرده‌گذاری نزد تعاونی‌های اعتباری آزاد و خصوصی بدون اطمینان از فعالیت موسسه اقدام نکنند.

* یکی از مشکلاتی که به وفور در نظام بانکی دیده می‌شود و هشداری است برای بانک مرکزی، این است که اخیرا برخی بانک‌ها نسبت به تاسیس صندوق‌های سرمایه گذاری اقدام کرده‌اند و با جذب سپرده‌های مردم، سودهای غیرمتعارف و بالاتر از مصوبه بانک مرکزی می‌دهند. تاکنون هیچ موضعی از سوی بانک مرکزی در خصوص فعالیت این صندوق‌ها مشاهده نشده است.

* بانک مرکزی باید در خصوص نحوه فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نزد بانک‌ها شفاف‌سازی کند.

* اگر بانک مرکزی عملکردهای خودش را شفاف و قوی نکند همه چیز امکان‌پذیر است.

* شورای پول و اعتبار به عنوان نهاد بررسی و تصویب مصوبات پولی و مالی و بانک مرکزی به عنوان نهاد حاکمیت و ناظر بر فعالیت‌های پولی، بانکی و اعتباری باید به صراحت در خصوص فعالیت موسسات و حتی معرفی موسسات مجاز و غیرمجاز به مردم اطلاع رسانی کنند.