درنگ : سلامتی کودکان و فرزندان مهم‎ترین موضوع زندگی همه والدین است اما برخی از اموری که ما با عشق برای فرزندانمان انجام می‎دهیم و کارهای ساده‎‏ای هم هستند، به آن‌ها صدمه می‎زنند و ما از آن بی‎خبریم.

وقتی بچه‎‌ها به دنیا می‎آیند، بدنشان هنوز محافظی برای باکتری «استرپتوکوکوس موتانس» ایجاد نکرده است. این باکتری بعد از خوردن هر وعده غذا و باقی ماندن مقداری از غذا روی دندان‌ها باعث پوسیدگی آن شده و حفره‎هایی در دندان ایجاد می‏‌کند. در بدن افراد بزرگسال ماده‎ای برای مبارزه با این باکتری وجود دارد اما در بدن کودکان وجود ندارد.

اما شاید جالب باشد بدانید، این باکتری توسط مادران وارد بدن فرزندانشان می‎شود. چطور؟ وقتی شما مشغول غذا دادن به فرزندتان هستید غذای داخل قاشق را فوت می‎کنید تا خنک شود. گاهی بعد از انجام این کار فرزندتان غذا را می‎خورد و گاهی مجبورید هنگام غذا خوردن با او بازی کنید. وقتی مشغول بازی هستید طبق عادت چندین بار قاشق غذا را به دهانتان نزدیک کرده و فوت می‏‌کنید.

همچنین برخی از مادرها وقتی قاشق غذای فرزندشان را فوت می‎کنند سعی می‏‌کنند مقداری از آن را بچشند تا ببینند خنک شده یا نه. این کار هم باعث انتقال باکتری به بدن فرزندتان می‌‏شود. دلیل دیگر هم عادت برخی از مادران برای بوسیدن لب‎های فرزندشان است.