درنگ: پروفسور امی براون مدرس دانشگاه ساندرلند معتقد است برخی از کودکانی که با قاشق غذا می‌خورند توسط مادرانشان مجبور می‌شوند بیشتر از حد مورد نیازشان بخورند و در نتیجه اضافه وزن پیدا کنند. تحقیقات نشان داده از میان کودکانی که اضافه وزن دارند بیش از نیمی از آنها با قاشق و توسط مادرانشان غذا می‌خورند.

پروفسور براون که کتابی هم درباره مطالعاتش روی کودکان و نحوه غذا خوردن آن‌ها نوشته معتقد است اگر اجازه دهید بچه‌ها خودشان غذایشان را بخورند مطمئنا تا زمانی که سیر شوند می‌خورند و بعد غذا را کنار می‌گذارند. اما والدین درک خوبی از میزان غذای مورد نیاز فرزندشان ندارند و بشقابی را به هر میزان که بخواهند پر کرده و سعی می‌کنند همه‌اش را به فرزندشان بدهند.

پروفسور براون گفته است: «اجازه دهید خودشان بخورند، هرچقدر هم که می‌خواهند کم بخورند. ظرف غذاهایی که در بازار برای بچه‌ها فروخته می‌شود بسیار بیشتر از حجم مورد نیاز بچه‌‎ها جا می‌گیرد و معنی‌اش این نیست که بچه باید حتما یک ظرف پر غذا بخورد. نگران نباشید بچه‌ها قرار نیست از گشنگی بمیرند. از طرفی نحوه رفتار کودکان با غذا را شما یاد آن‌‎ها می‎دهید. نباید کاری کنید که آن‌ها پرخوری را یاد بگیرند. باید تجربه کنند که اگر ظرف غذا روی زمین بریزد چه خواهد شد. باید بدانند چطور دهانشان را باز کنند، غذا را داخل آن قرار دهند و چطور و با چه سرعتی بجوند. فقط شما باید زحمت بکشید و غذا را برای آن‌ها به اندازه‌ لقمه‌های کوچک آماده کنید. فراموش نکنید وظیفه اصلی شما فراهم کردن بهترین نوع خوراک و قرار دادن موادی که خاصیت مناسب دارند مانند سبزیجات در غذای کودکان است، نه چیزی بیشتر از آن».