درنگ : وقتی صحبت از زایمان می‎شود مادران تجارب مختلفی دارند. به ندرت می‎توان دو نفر را پیدا کرد که عادات دوران حاملگی و بعد از زایمانش شبیه به هم باشد. اما محققان معتقدند برخی از مسائل هم هست که در مادران بسیاری در دنیا مشترک است. بر اساس تحقیقات جدید زمان زایمان تاثیر بسیار زیادی بر افسردگی بعد از زایمان دارد.
اخیرا تحقیقی روی ۲۰ هزار مادر انجام شده که بین تاریه ژوئن ۲۰۱۵ تا آگوست ۲۰۱۷ زایمان کرده‌اند. دانشمندان می‎خواستند متوجه شوند که دلایل فیزیکی و روحی افسردگی بعد از زایمان چیست. در در طول این آزمایش نتیجه جالبی به دست آمد. ۴ درصد از مادرانی که فرزندانشان را در زمستان یا بهار به دنیا آورده‌اند، نسبت به کسانی که در تابستان یا پاییز زایمان کردند، کمتر دچار افسردگی شده‌اند.
یکی از دلایل این است که در تابستان و پاییز مردم بیشتر بیرون از خانه می‎روند، اما وقتی مادران مجبور باشند در خانه بمانند تا از نوزادشان مراقبت کنند، این احساس به آن‌ها دست می‌دهد که از اجتماع به دور مانده‌اند.
دلیل دیگر این است که افسردگی به ویتامین D هم ارتباط دارد و مادران در زمستان و بهار ویتامین کمتری در بدنشان دارند و دلیلش هم مخصوصا در زمستان هم تابش کمتر آفتاب و بیشتر در خانه ماندن است.
به این دلایل بهتر است مادران در فصول زمستان و بهار زایمان کنند تا از افسردگی بعد از زایمان تا حدود زیادی در امان باشند.