درنگ: عباس محمدی از برنامه‌ریزی‌های جدید فرودگاه برای افتتاح مسیرهای تازه خارجی خبر داد و گفت: همزمان با قطعی‌شدن گواهینامه بین المللی یزد درنظر داریم تا این فرودگاه را به یکی از فرودگاه‌های فعال تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه پیش‌تر از فرودگاه یزد پرواز باکو و عتبات برقرار شده بود و مدتی است پرواز باکو متوقف شده است، گفت: پس از ثبت یزد به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو و استقبال بیشتر توریست از سفر به یزد درصدد توسعه مسیرهای خارجی هستیم.

محمدی ادامه داد: بر همین اساس برقراری پرواز در مسیرهای دبی، استانبول و تفلیس را در دستور کار قرار داده‌ایم و با مذاکره با چارترکنندگان و شرکت‌های هواپیمایی به زودی شاهد افتتاح مسیرهای پروازی خارجی جدیدی از فردگاه بین المللی یزد هستیم.

وی همزمان از توسعه فیزیکی و ایمنی فرودگاه خبر داد و گفت: اکنون ۹ فرودگاه بین المللی در کشور داریم که از سابقه‌ دیرینه برخوردارند و از سال‌های گذشته از آنها به عنوان فرودگاه‌هایی که زیرساخت مناسبی دارند، یاد می‌شود؛ با این حال فرودگاه یزد تنها دو سال است که به عنوان فرودگاه بین المللی اعلام شده است اما موظف به توسعه فرودگاه هستیم.

این مقام مسئول، اخذ گواهینامه بین المللی و فعال کردن سیستم مدیریت ایمنی با هدف استاندارد شدن فرودگاه یزد تا مهرماه، برنامه ریزی در بخش سخت افزاری و نصب دستگاه کمک ناوبری را از جمله برنامه‌ها و اولویت‌های این فرودگاه برشمرد.

به گفته محمدی، اکنون در هفته حدود ۱۸۰ سورتی پرواز از فرودگاه شهید صدوقی یزد انجام می‌شود و توسعه تجهیزات سخت افزاری نرم افزاری نیز در دستور کار قرار دارد.

وی درباره فضای ترمینالی فرودگاه نیز گفت: ترمینال ورودی پروازهای داخلی وخارجی فرودگاه بین المللی یزد پس از یک وقفه ی طولانی راه اندازی شد.

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی یزد یادآور شد: با راه اندازی این ترمینال و بازسازی‌های انجام شده در طول چهارسال گذشته، در مجموع ۳۲۰۰ مترمربع به فضای ترمینال فرودگاه یزد افزوده شده است

با هدف تسهیل در جابجایی بار، تفکیک مسافر و کاهش ایستایی مسافران ترمینال ورودی جدید پس از نصب و راه‌اندازی دو دستگاه نوار نقاله ورودی به طول ۱۰۰متر، به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر این ترمینال ظرفیت حدود ۳ پرواز به ‌صورت همزمان را داراست.