درنگ: تورم در اصطلاح از نظر علم اقتصاد به معنی افزایش سطح عمومی قیمت‌‌ها در طول یک زمان مشخص است. به زبان ساده تورم یعنی شیب افزایش قیمت.

وقتی گفته می‌شود نرخ تورم بالاست، یعنی روند افزایش قیمت کالاها یک روند سریع و با شیب تند است. اما برخی تصور می‌کنند منظور از کاهش تورم همان کاهش قیمت است و اگر تورم کاهش پیدا کرده یعنی قیمت کالاها باید کاهش یابد؛ در صورتی که این تصور از کاهش تورم صحیح نیست.

کاهش تورم به این معناست که اگر در گذشته شیب افزایش قیمت کالاها تند بود با کاهش تورم این افزایش قیمت شیب کندتری نسبت به گذشته پیدا کرده است. به عبارتی کاهش نرخ تورم یعنی روند و شیب افزایش قیمت کالاها کندتر و آرام تر شده است.

اما واژه دیگری به نام «تورم انتظاری» وجود دارد که احتمالا شنیده باشید. این عبارت در اقتصاد به چه معناست؟ تورم انتظاری دقیقا همان انتظار و هراسی است که جامعه از افزایش احتمالی قیمت‌ها دارد. اگر مردم بر اساس تجربیات گذشته خود و یا بر مبنای مشاهدات بازار پیش بینی کنند که در آینده نزدیک قیمت‌ها رو به افزایش خواهد بود، میزان هزینه و خریدهای خود را افزایش می‌دهند.

از طرف دیگر تولیدکنندگان و فروشندگان از فروش و عرضه کالاها خود به امید افزایش قیمت در آینده خودداری می‌کنند، بدیهی است در این صورت و با این سیاست، عرضه و تقاضا اثر مستقیم بر قیمت‌ها خواهد داشت و موجب افزایش تورم می‌شود.