درنگ: اگرچه بحث و جدل‌های زیادی برسر جزئیات این پژوهش وجود دارد اما پیش‌بینی جدید درباره قدرت هوش مصنوعی می‌تواند زنگ خطر را برای اقتصاد و مشاغل جهان به صدا درآورد تا هرچه زودتر خود را با این فناوری جدید انطباق دهند.

گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد و ییل با دریافت ۳۵۲ پاسخ در نظرسنجی که در میان بیش از ۱۶۰۰ استاد دانشگاه متخصص در حوزه یادگیری ماشینی و پردازش عصبی اطلاعات انجام گرفته بود، موفق به ارائه این پیش‌بینی شدند.

در این نظرسنجی از متخصصان درخواست شده‌بود تا احتمالاتی را برای آینده هوش مصنوعی در نظر بگیرند، آینده ای که این فناوری در آن توانایی انجام کارهایی مانند تا زدن لباس یا ترجمه را خواهد داشت.

همچنین از این متخصصان درباره آینده‌ای پرسیده شد که ماشین‌ها می‌توانند در مشاغلی مانند جراحی و یا رانندگی کامیون تبحر بیشتری از انسان داشته‌باشند، زمانی که هوش مصنوعی در انجام وظایف خود بهتر از انسان عمل خواهد کرد و در نهایت این روند چه عواقب اجتماعی درپی خواهد داشت.

تقریبا تمامی متخصصان حوزه یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی معتقدند تا هفت سال آینده هوش مصنوعی در بازی “پرندگان خشمگین” از انسان سبقت خواهد گرفت و طی یک دهه آینده می‌توان در رقابت‌های پوکر جهانی روی هوش مصنوعی شرط‌بندی کرد.

همچنین ۵۰ درصد احتمال دارد که طی ۶ سال آینده روبات‌ها در شستشو و تازدن لباس‌ها بهتر از انسان عمل کنند و کمی پس از آن نیز در بازی استراتژیک استارکرفت از انسان جلو خواهند افتاد.

اگر راننده کامیون هستید تا پنج سال آینده می‌توانید از امنیت شغلی خود آسوده‌خاطر باشید اما پس از آن و تا ۲۰ سال آینده تقریبا مطمئن باشید که کامیون‌های بدون راننده جای شما را خواهند گرفت.

مهارت‌های هوش مصنوعی تنها به فعالیت‌های فیزیکی محدود نمی‌شود، فعالیت‌هایی که به خلاقیت، تخیل و نوآوری نیاز دارند نیز در لیست مشاغل درحال انقراض وجود دارند، برای مثال احتمال اینکه طی ۲۶ سال آینده کتابی که توسط هوش مصنوعی نوشته شده به کتاب پرفروش نیویورک‌تایمز تبدیل شود و موسیقی ساخت هوش مصنوعی تا ۱۲ سال آینده به برترین موسیقی جهان تبدیل شود بسیار بالاست.

اگر احساس زرنگی می‌کنید زیرا شغل شما ساخت فناوری هوش مصنوعی است که قرار است شغل همه را از چنگشان بیرون بکشد، بهتر است بدانید که متخصصان معتقدند این احتمال وجود دارد که تا نیم قرن آینده ماشین‌ها مسئولیت ساخت هوش مصنوعی را به عهده بگیرند.

به طور کلی احتمال اینکه طی ۵۰ سال آینده هوش مصنوعی در هرکاری بهتر از انسان عمل کند ۵۰ درصد اعلام شده‌است و این یعنی هوش مصنوعی تا سال ۲۱۴۰ هرکاری که بتوانید آن را تصور کنید، انجام خواهد داد.