درنگ: شایعه‌ای در فضای مجازی و کانال‌های تلگرامی دست به دست می‌چرخد و خبر از لغو کلیه پروازهای کشور می‌دهد. در این خبر آمده که کلیه پروازهاى کشور به دلیل اشکال فنى در رادار مرکز کنترل فضاى کشور، متوقف شد و نقص فنى در رادار سنتر تهران در حال پیگیرى و رفع اشکال است.

اظهارات یک مدیر سازمان هواژیمایی درباره خبر لغو پروازها

مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی در این زمینه اعلام کرد: به دلیل بروز رسانی برخی سیستم‌های ناوبری و کمک ناوبری مدیریت آسمان کشور احتمال تاخیر در بعضی از پروازهای امروز وجود خواهد داشت و خبر توقف همه پروازها صحت ندارد.
وی افزود: به محض پایان یافتن عملیات بروز رسانی اطلاع رسانی دقیق به مردم صورت خواهد گرفت.

یک منبع آگاه در شرکت فرودگاه‌ها از خارج شدن رادار فرودگاه مهرآباد از مدار کنترل خبر داد و به مهر گفت: در حال حاضر پروازهای فرودگاه‌های شهرستان‌ها به تهران متوقف شده است.

وی درباره خرابی سیستم راداری فرودگاه مهرآباد گفت: در حال حاضر رادار مرکز کنترل ترافیک هوایی مهرآباد دچار کَش شده و سیستم از مدار خارج شده است.

وی علت وقوع این مشکل رادار مهر آباد را فرسودگی و عدم نظارت بر نوسازی ساختارهای اتوماسیون این فرودگاه عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر پروازهایی که قرار بود از شهرهای مختلف به تهران انجام شوند متوقف شده‌اند و با فواصل یک ساعت به یک ساعت وارد مهرآباد خواهند شد.

وی با اشاره به ترافیک سنگین سکتور ۷ مرکز کنترل ترافیک هوایی ایران شامل آسمان‌های شمال شرق، شمال غرب و جنوب کشور تصریح کرد: کنترلرهای فرودگاه مهرآباد در حال حاضر به صورت مدیریت دستی و تجسم فضایی و ذهنی پروازهای مانده در آسمان مهرآباد را کنترل کرده و به باند هدایت می‌کند.

به گفته این مقام شرکت فرودگاه‌ها، مدیریت تجسمی کنترل هواپیماها خطرات فراوانی برای هواپیماها و مسافران خواهد داشت.

آخرین وضعیت پروازها در فرودگاه امام (ره) و مهرآباد

پس از تاخیرهای به وجود آمده در برخی از برنامه‌های پروازی امروز به دلیل آنچه از سوی شرکت فرودگاه‌ها بروزرسانی سیستم مدیریت آسمان کشور اعلام شده، شرایط در دو فرودگاه اصلی پایتخت عادی است. پیگیری‌ها از فرودگاه مهرآباد نشان می‌دهد پس از تاخیر نسبتا کوتاهی که در عملیات پروازی این فرودگاه اتفاق افتاد، در حال حاضر تمام برنامه‌های پروازی طبق روال عادی جریان دارد. هر چند با توجه به گستردگی تعداد پروازهای فرودگاه مهرآباد، حتی تاخیر چند دقیقه‌ای در برنامه پروازی نیز می‌تواند تا انتهای امروز روی برخی از برنامه‌ها تاثیر منفی بگذارد اما در جریان اصلی برنامه‌های پروازی هیچ اختلالی وجود ندارد و پروازها طبق برنامه های از پیش تعیین شده ادامه دارد.

مدیرکل روابط عمومی شهر فرودگاهی امام خمینی نیز اعلام کرد: در حال حاضر هیچ اشکالی در برنامه‌های پروازی فرودگاه امام خمینی وجود ندارد.

به گفته وی هر چند در تعدادی از پروازهای امروز چند دقیقه‌ای تاخیر ایجاد شد اما در حال حاضر فرودگاه طبق برنامه و زمان‌بندی خود فعال است و هیچ پروازی با تاخیر حاصل از بروزرسانی سیستم مواجه نیست.