درنگ: اگر زندگی خشک ماشینی در طول هفته کلافه‌تان کرده و دلتان هوای یک پیاده‌روی و گشت و گذار طولانی در طبیعت را دارد یا هوس باغ و گل و سبزه به سرتان زده ولی وقت و پول کافی برای راه دور رفتن و مسافرت طولانی ندارید، یا دلتان می‌خواهد درحین گشت و گذار در طبیعتی زیبا، اطلاعات کاملی از انواع گیاهان و اقلیم‌های مختلف آنها داشته باشید، کافی است فقط کمی از تهران ‍پایتان را آن طرف‌تر بگذارید تا در یک باغ بی‌نظیرگیاه‌شناسی همه اینها را یکجا بدست آورید. این باغ «باغ گیاه شناسی ملی ایران» نام دارد و با قدم زدن در قسمت‌های مختلف این باغ علاوه بر لذت بردن از طبیعت، می‌توانید با اقلیم‌ها و گونه‌های گیاهی مختلفی آشنا شوید.


باغ گیاه شناسی ملی ایران را بیشتر بشناسیم

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران شامل ۳ هزار گونه از انواع گیاهان درختچه‌ای، بوته‌ای و درختی است. این موزه زنده از رویشگاه‌های گوناگون ایران نظیر کوهستانی البرز و زاگرس، جنگلی خزری و بیابان‌ها و همچنین رویشگاه‌های مهم جهان نظیر اروپا، آمریکا، آسیا (هیمالیا، چین و ژاپن) تشکیل شده‌ است.

علاوه بر آن در این باغ قطعات تخصصی نظیر گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیازدار ایران و باغ میوه ایرانی و همچنین قطعات آموزشی ـ نمایشی شامل باغ‌های سنگی و صخره‌ای، باغ های نمایشی، آبشارها و دریاچه‌ها وجود دارد.

همچنین باغ گیاه‌شناسی به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض مورد استفاده قرار می‌گیرد. با بهره‌گیری از روش‌های مختلف علمی، امکان شناخت گونه‌های گیاهی کشور فراهم شده و محدوده پراکنش آنها تعیین می‌شود. تحقیق در زمینه روش‌های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ‌ گیاهشناسی به آن پرداخته می‌شود.

علاوه بر اهداف تحقیقاتی و علمی، هدف از احداث باغ گیاه‌شناسی، ایجاد مجموعه‌ای از گیاهان بومی و غیربومی در فضای باز یا در گلخانه‌هاست. باغ گیاه‌شناسی نقش مهمی در زمینه تحقیقات علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم با اهمیت و تنوع گیاهان و لزوم حفاظت از آنها را برعهده دارد.

بخش‌های عمده باغ گیاهشناسی ایران به شرح زیر است:
*رویشگاه‌های مهم کشور نظیر جنگل‌های خزری، زاگرس، البرز و بیابان‌های کشور
*رویشگاه‌های مهم جهان نظیر اروپا، آمریکا، آسیا (هیمالیا و چین و ژاپن)
*قطعات تخصصی نظیر سیستماتیک (رده بندی گیاهی) گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، گیاهان پیاز دار ایران و باغ میوه ایرانی.
*قطعات آموزشی ـ نمایشی شامل باغ‌های سنگی و صخره‌ای، باغ‌های نمایشی، آبشارها و دریاچه
*گلخانه‌های مناطق گرمسیری، مناطق معتدل و سردسیر

باغ گیاه‌شناسی مکانی است که در آن مجموعه‌ای از گیاهان بومی و غیربومی در فضای باز و در گلخانه‌ها کشت می‌شوند و نقش مهمی در زمینه‌های مختلف تحقیقاتی از جمله علوم گیاهی و باغبانی، آموزش عمومی و آشنایی با اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها برعهده دارند. به علاوه باغ گیاهشناسی به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در باغ‌های گیاهشناسی امکانات لازم برای مطالعه و تحقیق درباره تنوع زیستی و حفاظت از آنها فراهم است. با بهره‌گیری از روش‌های مختلف علمی، امکان شناخت گونه‌های گیاهی کشور فراهم شده و محدوده پراکنش آنها تعیین می‌شود. تحقیق در زمینه روش‌های تکثیر و پرورش گونه‌های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ‌های گیاهشناسی به آن پرداخته می‌شود.

همچنین اگر به انجام پروژه‌های تنوع زیستی، بررسی رابطه میان میزان اکسیژن تولید شده توسط گیاهان با میزان نور رسیده به آن، بررسی و مقایسه تاثیر آب شیرین و آب شور دریا بر رشد چمن، بررسی وجود کلروفیل در برگ‌های زرد شده، جنگل‏ها و خواص آن، آشنایی با ویژگی‏های منحصر به فرد آب، آلودگی هوا و آلودگی آب علاقه‌مندید و یا اگر از طبیعت، محیط زیست و تنوع گیاهی لذت می‌برید از باغ موزه گیاه شناسی ایران بازدید کنید.

نکته جالب توجهی که بازدید از این باغ را جذاب می‌کند بازسازی مناطقی چون چین، ژاپن، رشته کوه‌های البرز، زاگرس و… همراه با گیاهان اصلی آن است. به همین دلیل در قسمت‌های مختلف باغ که قدم می‌زنید هر گوشه‌اش شما را به جایی و اقلیمی و گونه گیاهی خاصی می‌برد که در ۲ دسته نباتات خشک و گیاهان زنده طبقه‌بندی شده‌اند.

موقعیت جغرافیایی باغ

عملیات اجرایی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران سال ۱۳۴۷ با واگذاری قطعه زمینی از مراتع ملی شده در اراضی چیتگر واقع در کنار اتوبان تهران- کرج آغاز شد. مساحت باغ حدود ۱۴۵ هکتار است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۲۰ متر بوده و دارای آب و هوای نیمه خشک و میزان بارندگی متوسط سالیانه حدود ۲۴۰ میلیمتر است. حداکثر دمای هوا در ماه‌های تیر و مرداد به ۴۳-۴۲ درجه سانتیگراد و حداقل دمای هوا در زمستان به پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. طرح جامع باغ به نحوی پیش‌بینی شده است که نشان‌دهنده الگویی از باغ‌های ایران باشد. به این منظور یک میدان در مرکز باغ پیش‌بینی شده که ۴ بلوار در ۴ جهت به آن می‌پیوندد.

چگونه به باغ گیاه شناسی ملی ایران برویم؟

آدرس باغ گیاهشناسی ملی ایران اتوبان تهران ـ کرج، خروجی پیکانشهر، آزادشهر، بیست متری سرو آزاد، بلوار باغ گیاهشناسی ملی ایران است.

مسیر دسترسی بوسیله ماشین شخصی: 
برای رسیدن به این باغ با ماشین شخصی بعد از رد کردن پارک چیتگر، ورودی پیکان شهر را وارد می‏‌شویم و بعد با رفتن به خیابان گودرزی به این باغ بزرگ و زیبا می‌‏رسیم. همچنین از اتوبان همت و بلوار پژوهش هم می‌توان به این باغ رسید.

مسیر دسترسی از طریق مترو: 
اگر از مترو برای رفتن به باغ گیاه‌شناسی استفاده می‌کنید، با پیاده شدن در ایستگاه ایران‌خودرو یا وردآورد و کمی پیاده‌روی به باغ گیاه‌شناسی می‏‌رسید.

این مجموعه پارکینگ رایگان دارد و در ورودی اصلی باغ یک بوفه قرار گرفته که بهتر است از این مکان آب و یا کمی خوراکی تهیه کنید تا در گشت و گذار چند ساعته این باغ کمبودی را حس نکنید. البته در جای جای باغ سطل‏های زباله قرار دارد که برای ‎دور انداختن زباله‏‌ها می‌توان از آنها استفاده کرد تا به این باغ ملی زیبا آسیبی نرسد.

با رسیدن به ورودی اصلی باغ و تهیه بلیت، باید کمی منتظر بمانید تا گروه به حد نصاب برسد و همراه با راهنما بازدید خود را آغاز کنید. راهنمایان باغ، بازدید را از یک ماکت کوچک از باغ آغاز می‏‌کنند که در واقع نمونه‌‏ای از اقلیم‌‏های مختلف باغ است و شما را با کل مجموعه آشنا می‏‌کند.

زمان مناسب برای بازدید از باغ گیاه‌شناسی

همه ایام هفته حتی روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۷ می‌توانید از باغ موزه در ۲ قالب آزاد و یا همراه با گروه و لیدر دیدن کنید و نکته حایز اهیمت آنکه شما می‌توانید در جاهای تعبیه شده استراحت کنید اما اجازه پهن کردن زیرانداز و استراحت به سبک پارک‌ها را ندارید.

گذراندن لحظات مفرح و شاد در طبیعتی زیبا، بازدید از مختلف باغ گیاهشناسی با توضیحاتی مرتبط با طبیعت، امکان استراحت در طول بازدید و فرصت صرف میان وعده، تشکیل تورهای گروهی به همراه پذیرایی، استفاده از دمنوش‌های گیاهی، مسابقات نقاشی برای کودکان، تشکیل کلاس‌های آموزش نگهداری گل‌های آپارتمانی در طول برگزاری تور نیز فراهم است.

تغذیه مناسب در طول بازدید

امکان برپایی پیک‏ نیک یا روشن کردن آتش در این باغ فراهم نیست. باید در بازدید از این باغ به علایم هشدار‌دهنده توجه کرد و به بخش‏هایی که ورود به آنها ممنوع است وارد نشد. بنابراین اگر با خانواده و کودکان به این باغ می‌روید، همراه داشتن ساندویچ سرد یا غذاهای سبک که بتوان در طول بازدید از آنها استفاده کرد را فراموش نکنید. همچنین در این مجموعه یک رستوران هم وجود دارد که غذاهای ایرانی و فرنگی با طعم و کیفیت خوب و قیمت مناسب عرضه می‌کند. در دل باغ یک کافه هم وجود دارد که در آن علاوه بر انواع خوراکی‌ها و تنقلات، چای و انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم هم سرو می‌شود.

هزینه بلیط باغ ملی گیاه شناسی

هزینه بلیط مجموعه برای عموم مردم ۱۰ هزار تومان است که برای دانشجویان ۳۰ درصد، برای دانش آموزان ۵۰ درصد و برای بازنشسته‌ها از ۵۰ درصد تخفیف برخوردار است. هزینه کودکان زیر ۷ سال برای بازدید از باغ رایگان است.