درنگ: ماجرای قطع شدن تلگرام را رسانه‌ها آنقدر جدی گرفته بودند که حتی خبرگزاری ایلنا صبح امروز در خبری نوشت: از قرار معلوم خداحافظی با تلگرام جدی شده است و از ساعات اولیه صبح امروز (یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه) تلگرام در ایران مسدود شده است. برخی خبرها حکایت از آن دارد که تلگرام برای همیشه از دسترس خارج شده است.

همچنین در گزارش خبری شبکه دوم سیما گفت‌وگویی با حضور خرم آبادی معاون دادستان کل کشور و عضو کارگروه فیلترینگ انجام شد. از مجموع گفتگوهای مطرح شده برمی‌آمد که بحث فیلترینگ کامل تلگرام بسیار جدی است.

وزیر ارتباطات نیز در تازه‌ترین گفتگوی خود با رسانه‌ها از مسدود شدن تلگرام در آینده نزدیک خبر داده بود.

اما بالاخره پاول دورف (صاحب تلگرام) در توییتی به قطعی تلگرام واکنش نشان داد و علت قطعی امروز تلگرام را توضیح داد و مشخص شد قطعی امروز ربطی به فیلتر تلگرام نداشته است. به گفته پاول دورف، علت قطعی تلگرام اورهیت یکی از سرورهای تلگرام بود. او در توییت خود اعلام کرده بود که این مشکل حل خواهد شد.

تلگرام مسنجر نیز در توییتر ضمن عذرخواهی دامنه قطعی تلگرام را اینگونه نوشت: کاربران تلگرام در اروپا، خاورمیانه، روسیه و منطقه کشورهای مشترک‌المنافع قادر به برقرار ارتباط نبودند.

پاول دوروف نیز اعلام کرد: باخبر شدیم که تلگرام در تقریبا همه کشورها دچار اختلال شده بود. بیشتر گزارش‌ها مربوط به روسیه، عراق، ایران، آمریکا و بریتانیاست.