درنگ : در سی‌وسومین جشنواره موسیقی فجر امسال، گروه‌های مختلف موسیقی از ارکستر سمفونیک تهران تا گروه‌های کوچک‌تری از ایران و خارج از کشور اجرای خود را روی سن بردند. یکی از اجراهایی که باعث ایجاد حاشیه شد، کنسرت ارکستر صداوسیما به رهبری سهراب کاشف بود.

چند روز قبل از اجرا، کسانی که در حال دیدن شبکه خبر بودند، با صحنه غریبی مواجه شدند. گوینده خبر: «ارکستر سمفونیک رسانه ملی در سی‌وسومین جشنواره موسیقی جشنواره فجر، ترانه «ای ایران» را اجرا خواهد کرد». ولی نکته، تصاویری بود که همراه با صدای گوینده پخش می‌شد؛ خانم‌ها کنار آقایان ساز می‌زدند و گروه کر، متشکل از خانم‌ها و آقایان که همراه با هم، سرود «ای ایران» را می‌خواندند.

  ممانعت از حضور نوازندگان زن ارکستر ملی اصفهان برای اجرا | زنان حق روی استیج رفتن در اصفهان ندارند؟

نشان‌دادن ساز، نشان‌دادن خانم‌ها کنار آقایان در حال ساززدن و خانم‌هایی که کنار آقایان در گروه کر هم‌خوانی می‌کنند، تصاویری است که سال‌هاست رسانه ملی از نشان‌دادن آنها به‌شدت خودداری کرده. حالا چه اتفاقی افتاده است که ما می‌توانیم این تصاویر را ببینیم؟ آیا چون تبلیغ کنسرت، مربوط به خود صداوسیما بوده، دیدن این‌گونه تصاویر ایرادی ندارد؟ یا شاید فضا برای نشان‌دادن عمق تخصص نوازندگان و آهنگ‌سازان ایرانی، به‌خصوص در زمینه موسیقی کلاسیک بازتر شده است؟

در کنسرت با یکی از نوازندگان خانم صحبت کوتاهی کردم. وقتی در مورد وضعیت حاضر نوازندگان از او پرسیدم، به من گفت که حمایت‌های معنوی و مالی نسبت به قبل پیشرفت بسیار خوبی داشته و آزادی‌های بیشتری دارند؛ هم در مورد نحوه پوشش که سخت‌گیری‌های سابق کمتر شده و هم در مورد اهمیت‌دادن به کسانی که در زمینه موسیقی کلاسیک کار می‌کنند، اعم از سازندگان تا نوازندگان که تا پیش از این بیشتر در سایه فعالیت می‌کردند. امید آن است که گشایش‌ها در این زمینه بیشتر شود تا فعالان این عرصه از موسیقی در جایگاه واقعی خود نمایش داده شوند.

  دو تصویر از دو حاشیه | سانسور پاهای بدون جوراب یک زن در تلویزیون | واکنش سریع در لحظه افتادن روسری نوازنده چینی