درنگ : خبر تصمیم ورود تاکسی اینترنتی روس «ماکسیم» به ایران در روزهای اخیر با سرعت زیاد در رسانه‌ها منتشر شد؛ خبری که برای غول‌های تاکسی اینترنتی ایران مانند تپسی و اسنپ نگران‌کننده و برای کاربران و احتمالا راننده‌ها خوشحال‌کننده بود. در زیر به جزئیاتی درباره این کمپانی اشاره می‌کنیم که شاید هنوز اطلاعاتی از آن در دسترس عموم نباشد.

معرفی اجمالی

تاکسی ماکسیم در وب سایت اصلی‌اش اینگونه به معرفی خود پرداخته است: هدف ما ایجاد ارتباط بیشتر بین مسافران و رانندگان است و به مردم کمک می‌کنیم تا به اهدافشان برسند. از سال ۲۰۰۳ ما ایده‌هایمان در رابطه با سفارش تاکسی را گسترش دادیم و باعث شدیم تا سرویسمان مدرن‌تر، در دسترس‌تر و ایمن‌تر باشد. جزئیات خاص درباره شهرهای بزرگ و کوچک را مورد توجه قرار دادیم تا مسافران بتوانند به ساده‌ترین روش، تاکسی سفارش دهند و رانندگان هم بتوانند به روند پیدا کردن مسافر و رسیدن به آن‌ها و سوار کردنشان سرعت دهند. شروع فعالیت این کمپانی از شهر کوچک شادرینسک با یک تاکسی سرویس کوچک بود. در ادامه این کمپانی توسط مهندسان جوان توسعه پیدا کرد.

در ۶ سال ابتدایی فعالیت ۴ شهر برای سرویس‌دهی انتخاب شدند و در ادامه تعداد این شهرها افزایش پیدا کردند. برای مثال در سال ۲۰۰۹ به طور همزمان خدمت‌رسانی به ۷ شهر دیگر آغاز شد و در سال ۲۰۱۰ ، ۱۷ شهر دیگر به آن اضافه شدند و بعد از آن به طور متوسط سالی ۲۲ شهر اضافه شد.

نکته جالب درباره سایت فارسی این تاکسی اینترنتی این است که در همه زبان‌های ماکسیم تاکسی تصویری از یک خانم در حال صحبت کردن با موبایل در تاکسی به عنوان مسافر دیده‌ می‎شود اما زمانی که زبان فارسی می‎شود تصویری از یک آقا دیده می‎شود

فعالیت خارج از روسیه این کمپانی از سال ۲۰۱۴ آغاز شده و در حال حاضر این کمپانی در کشورهای اوکراین، قزاقستان، گرجستان، بلغارستان، تاجیکستان و بلاروس سرویس‌دهی می‌کند. همچنین این کمپانی قصد جهانی شدن دارد و می‌خواهد لیست کشورهایی که از ماشین‌های این کمپانی استفاده می‌‎کنند را توسعه دهد. شعارشان هم این است: «هر مسافری به هر مقصدی که سفر کند باید بتواند از ماکسیم استفاده کند».

رعایت شئونات اسلامی در نسخه فارسی

وب سایت این کمپانی taximaxim.com است که در بخش بالای سمت راست آن قسمتی است که می‌توان زبان سایت را انتخاب کرد. به تازگی به لیست زبان‌های این وب‎سایت «فارسی» با پرچم ایران هم اضافه شده است. دیگر زبان‌ها آذربایجانی، انگلیسی، بلغارستانی، گرجستانی، روسی، تاجیکستانی، اوکراینی و قزاقستانی است. البته این کمپانی در بلاروس هم فعالیت دارد که احتمالا به دلیل همزبان بودن این کشور با روسیه قسمتی جداگاه برایش در نظر گرفته نشده است.

زبان «فارسی» با پرچم ایران به تازگی به لیست زبان‌های وب‎سایت ماکسیم تاکسی اضافه شده است

به غیر از زبان در قسمت بالا سمت چپ بخشی وجود دارد که می‌توان کشور را انتخاب و استفاده از سایت را آغاز کرد. وقتی این قسمت را روی «ایران» تنظیم کنیم، نام تنها شهری که در آن خدمات ارائه می‎شود «تهران» است. اما مشخص است که در قسمت ایران و فارسی سایت هنوز کامل نشده و مشکلاتی دارد. برای مثال در قسمت پایین نوشته شده «شروع قیمت از ۳۵۰۰ ریال» که تقریبا چنین چیزی بعید به نظر می‎رسد و احتمالا باید به زودی به ۳۵۰۰۰ ریال یا ۳۵۰۰ تومان تغییر پیدا کند.

نکته جالب درباره سایت فارسی این تاکسی اینترنتی این است که در همه زبان‌های ماکسیم تاکسی تصویری از یک خانم در حال صحبت کردن با موبایل در تاکسی به عنوان مسافر دیده‌ می‎شود اما زمانی که زبان فارسی می‎شود تصویری از یک آقا دیده می‎شود.

 

نکته جالب درباره سایت فارسی این تاکسی اینترنتی این است که در همه زبان‌های ماکسیم تاکسی تصویری از یک خانم در حال صحبت کردن با موبایل در تاکسی به عنوان مسافر دیده‌ می‎شود اما زمانی که زبان فارسی می‎شود تصویری از یک آقا دیده می‎شود

 

همچنین وقتی تلاش کنید سفارشی ثبت کنید با پیغام باید ثبت نام کنید رو به رو می‎شوید. شماره تلفن همراه را وارد می‌کنید و شماره رمزی برایتان ارسال می‎شود. شما وارد می‎شوید. تا اینجا همه‌چیز مرتب است. حتی در قسمت مبدا و مقصد نام خیابان‌های ایران وارد شده و آن را مشاهده می‎کنید. اما وقتی «سفارش» را انتخاب می‌کنید با یک پیغام «error» مواجه می‎شوید که با راه اندازی این تاکسی در تهران در آینده نزدیک این بخش نیز فعال خواهد شد.

 

 

جزئیات بیشتر و سفارش دقیق

زمانی که این کمپانی فعالیتش را به طور رسمی در ایران آغاز کند شما برای ثبت سفارش ماشین جزئیات بیشتری در اختیار خواهید داشت. این کمپانی که قرار است به عنوان رقیب جدی غول‌های ایرانی وارد کشور شود به نظر از همین ابتدا گوی سبقت را از رقبا ربوده است. برای مثال به بخش سفارش ماشین مربوط به شرکت روس دقت کنید.

جالب‌ترین نکته شاید این قسمت باشد: «افزایش قیمت». کاربران کمپانی‌‎های ایرانی بارها از پیدا نکردن ماشین در ساعت‌های پیک ترافیک، مخصوصا در مناطقی از شهر که درخواست‌ها از آن قسمت‌ها بیشتر است، انتقاد کرده‌اند. گاهی این عدم دسترسی به سرویس به خاطر عدم موجودیت خودرو است و خیلی اوقات به این دلیل است که رقم در نظر گرفته شده برای سفر در زمان‌های ترافیک برای راننده مناسب نیست. در ماکسیم قسمتی وجود دارد که شما به دلخواه خودتان می‌توانید رقمی به مبلغ سفر اضافه کنید تا راننده را برای قبول کردن سرویستان راضی کنید

اولین بخش از قسمت سفارش ماشین در ماکسیم «تعرفه» نام دارد که در داشبورد آن اقتصادی و کامفورت دیده می‎شود. این قسمت با اپلیکیشن‌های ایرانی تفاوتی ندارد. بخش بعدی شیوه پرداخت است که با این گزینه هم غریبه نیستیم. اما قسمتی وجود دارد به نام «کودکان» که می‌توان در آن تعداد کودکانی که همراه هستند را اعلام کنیم که این قسمت در نمونه‌های ایرانی نیست و فقط در چارچوب قوانین استفاده از این کمپانی‌ها آمده در صورتی که تعداد مسافران کودک بیشتر از ۴ نفر است باید به راننده اعلام شود و در صورتی که توافق صورت گیرد سرویس داده می‎شود.

جالب‌ترین نکته شاید این قسمت باشد: «افزایش قیمت». کاربران کمپانی‌‎های ایرانی بارها از پیدا نکردن ماشین در ساعت‌های پیک ترافیک، مخصوصا در مناطقی از شهر که درخواست‌ها از آن قسمت‌ها بیشتر است، انتقاد کرده‌اند. گاهی این عدم دسترسی به سرویس به خاطر عدم موجودیت خودرو است و خیلی اوقات به این دلیل است که رقم در نظر گرفته شده برای سفر در زمان‌های ترافیک برای راننده مناسب نیست. در ماکسیم قسمتی وجود دارد که شما به دلخواه خودتان می‌توانید رقمی به مبلغ سفر اضافه کنید تا راننده را برای قبول کردن سرویستان راضی کنید.

قسمتی در ماکسیم تاکسی وجود دارد به نام «کودکان» که می‌توان در آن تعداد کودکانی که همراه هستند را اعلام کنیم. همچنین بزرگ‌ترین مزیت این کمپانی این است که شماره‌ای از مسافر در اختیار راننده قرار نمی‌گیرد

دو قسمت بعدی هم تیک‌های مربوط به «چمدان و وسیله دارم» و «با خودم حیوان خانگی دارم» است. برای استفاده از کمپانی‌های داخلی ممکن است خودتان این موارد را اعلام کنید و با موافقت یا مخالفت راننده مواجه شوید، اما بخشی برای اعلام این موارد به راننده از همان ابتدای سفارش وجود ندارد.

همچنین بزرگ‌ترین مزیت این کمپانی این است که شماره‌ای از مسافر در اختیار راننده قرار نمی‌گیرد.

تفاوت‌های قابل توجهی بین امکانات اپلیکیشن ماکسیم تاکسی با نمونه‌های ایرانی وجود دارد

 

سایت فعال نیست، کارگران مشغول کارند  | وقتی بخواهیم از قسمت «کار به عنوان راننده» در قسمت سمت راست سایت برای ثبت نام و شروع کار اقدام کنیم با صفحه زیر رو به رو می‎شویم

 

وقتی روی قسمت «پرسشنامه مخصوص رانندگان را تکمیل نمایید» کلیک کنید با صفحه زیر روبه رو می‎شوید