درنگ : به ادعای رویترز، یک مقام امنیتی که ترجیح داده نامش فاش نشود، مدعی شده کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، به همراه پدرش که فوت شده، کیم جونگ ایل، از پاسپورت‎های برزیلی جعلی برای خروج از کشور استفاده می‎کردند.

همچنین ۴ مقام امنیتی اروپایی دیگر مدعی شدند با دو پاسپورت برزیلی با عکس‎های این پدر و پسر با نام‌های جوزف پوگ و لیونگ چوی برای درخواست ویزا از دو کشور غربی استفاده شده است. در توضیحات این ماموران آمده:

آن‌ها از پاسپورت‌های برزیلی استفاده می‏‌کردند که در آن‌ها عکس کیم جونگ اون و کیم جونگ ایل به وضوح مشخص بود و با این پاسپورت‌ها درخواست ویزا کرده بودند. این نشان می‎دهد این دو به سفر فکر می‌‏کردند و سعی کردند راهی برای فرار در شرایط اضطراری برای خودشان فراهم کنند.

سیستم چهره‎‏شناسی کاملا تائید کرده که این عکس‎ها مربوط به رهبر کره شمالی و پدرش است اما سفارت برزیل حاضر به پاسخگویی و واکنش در این رابطه نشده است. اما یک مقام سفارت برزیل که نخواسته نامش عنوان شود مدعی شده این دو پاسپورت به صورت خالی از نوشته و آماده برای رهبر کره شمالی و پدرش فرستاده شده بوده است.

همچنین این مقام آگاه عنوان کرده از پاسپورت برزیلی رهبر کره شمالی برای ملاقات از برزیل، ژاپن و هنگ کنگ استفاده شده است. پیش از این هم در سال ۲۰۱۱ مطبوعات ژاپنی مدعی شده بودند که کیم جونگ اون زمانی که در سال ۱۹۹۱ کودک بوده با استفاده از یک پاسپورت برزیلی از توکیو دیدن کرده است.