درنگ: استکهلم به خاطر وجود موزه واسا بسیار مشهور است، موزه‌ای که تنها کشتی باقی مانده از قرن هفدهم میلادی که در سفر سال ۱۶۲۸ خود در دریا غرق شد در آن نگهداری می‌شود.

اما در میان تمامی این کشتی‌ها و قایق‌ها، یک کشتی است که به صورت ویژه توجه مسافران را به خود جلب کرده‌ است. این کشتی که در اسکله‌ای در جزیره اسکپ‌شولمن کناره گرفته‌است، کشتی سفید و فلزی است که از قرن نوزدهم میلادی به جا مانده و آف چپمن نام دارد.

این کشتی که به نمادی از شهر استکهلم تبدیل شده‌است نام یکی از مشهورترین کشتی‌سازان سوئدی، فردریک هنریک اف چپمن را یدک می‌کشد در روزگاران قدیم در اقیانوس اطلس سفر می‌کرد، پس از آن برای آموزش دریانوردان نیروی دریایی سوئد مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه از سفر در میان هفت دریا بازمانده و به یک مهمان‌پذیر قرن بیست و یکمی تبدیل شده‌ است.

این مهمان‌پذیر (هتل) که مدیریت آن به عهده انجمن توریستی سوئد است، دارای ۱۲۴ کابین دنج است که تمامی آنها چشم‌اندازی زیبا از بندر دارند. این قایق دارای نسخه‌ای زمینی نیز هست، پادگانی قدیمی که گنجایش ۱۵۰ مسافر را دارد و بخش غذاخوری و لباسشویی مهمان‌پذیر بر دوش این پادگان است.

اف چپمن در سال ۱۸۸۸ در انگلستان ساخته شده و در اصل یک کشتی باری بوده‌ است. این کشتی به تمامی نقاط جهان، آمریکا، آمریکای جنوبی، استرالیا و دیگر کشورها سفر کرده و هر نوع کالایی را حمل کرده‌ است. آخرین دریانوردی آن در دهه ۱۹۳۰ میلادی انجام گرفته‌ است. سپس در سال ۲۰۰۷ بازسازی‌های لازم در آن در انجام گرفته و به مهمان‌پذیری تبدیل شد که بلافاصله به محبوبیت بسیار دست‌ یافت به شکلی که تنها در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۴۸۰۰ مسافر از آن بازدید کردند.