درنگ : اما در نمایشگاه بین‌المللی Haute Horlogerie،‌نمایشگاهی مختص ساعت و جواهرات که در ژنو سوئیس برگزار می‌شود، دست چینی از ساعت‌های فناورانه نشان از تغییر ذائقه طراحان و مشتریان به سوی کالاهای نوآورانه دارد.

ساعت‌های باریک‌تر

یکی از پرمخاطب‌ترین مدل‌های این نمایشگاه به شرکت پیاژه (Piaget) تعلق دارد: این شرکت در نمایشگاه باریک‌ترین ساعت مکانیکی جهان را رونمایی کرد. ساعتی به نام «آلتیپلانو آلتیمیت» که ضخامتی برابر دو میلیمتر دارد. شرکت پیاژه همچنین مدل باریک دیگری به نام «رویال آک» را رونمایی کرد که به تقویم دائمی مجهز است (مکانیزمی که می‌تواند طول هر ماه را به درستی تشخیص دهد و نیازی به تنظیم دستی ندارد). ضخامت این ساعت نیز ۲٫۸۹ میلیمتر است.

هر دو ساعت طرح مفهومی بوده و هنوز به صورت تجاری ارائه نشده‌اند، اما شرکت آلمانی Lange & Söhne (لنگ و پسران) دو ساعت پیچیده و چشمگیر رونمایی کرده‌است که هردو آنها قابل خریداری هستند.

یکی از این ساعت‌ها، ۱۸۱۵ Homage قیمتی برابر ۵۷ هزار و ۵۵۰ دلار داشته و به یاد بنیانگذار شرکت ساخته شده‌ است. از آنجایی که می‌توان عقربه ثانیه شمار این ساعت را روی صفر نگه‌داشت، می‌توان از آن به عنوان تایمر نیز استفاده کرد.

ساعت دیگر که از نظر قیمت هیچ ارتباطی با ساعت اول ندارد، تریپل اسپلیت نام داشته و ۱۴۷ هزار دلار قیمت داشته و دارای ۵۶۷ قطعه متحرک است تا دقت زمان‌سنجی آن افزایش پیدا کند. این ساعت در دسته ساعت‌های زمان‌سنج دوگانه قرار دارد یعنی امکان سنجش همزمان دو زمان را فراهم می‌کند.

ساعت‌های نوآورانه‌تر

در میان زیباترین ساعت‌های رونمایی شده در این نمایشگاه می‌توان به ساعت «ون‌کلیف و آرپل» اشاره کرد،‌ ساعتی به نام «لیدی آرپل» به ارزش ۲۴۵ هزار دلار که کل سامانه خورشیدی را به دور مچ شما خواهد آورد. این ساعت موقعیت دقیق سیاره‌های زمین، بهرام و زهره را به دور خورشید و همچنین موقعیت ماه به دور زمین را نشان می‌دهد. زمان در این ساعت با کمک مسیر حرکت دنباله‌داری نشان داده می‌شود که روزی یکبار دور صفحه ساعت می‌چرخد.

شرکت پانرای نیز با ادامه دادن تم کیهانی ساعت بسیار پیچیده L’Astronomo Luminor را رونمایی کرده‌است که اولین ساعت این شرکت به شمار می‌رود که فازهای مختلف ماه روی آن نمایش داده می شود.

 

ساعت لیدی آرپل موقعیت دقیق سیاره‌ها و ماه را نشان می‌دهد

 

ساعت L’Astronomo Luminor فازهای مختلف ماه را نمایش می‌دهد

 

ساعت Greubel Forsey GMT Earth ساعتی جهانی که کره مینیاتوری زمین درون آن می‌چرخد

 

ساعت ۱۴۷ هزار دلار A. Lange & Söhne

 

ساعت ۱۵۱۸ Homage که به یاد بنیانگذار شرکت A. Lange & Söhne ساخته شده‌است

 

ساعت پیاژه Altiplano Ultimate با ضخامت دو میلیمتر

 

ساعت پیاژه Altiplano Ultimate با ضخامت دو میلیمتر

 

ساعت Audemars پیاژه

 

ساعت Greubel Forsey GMT Earth ساعتی جهانی که کره مینیاتوری زمین درون آن می‌چرخد