درنگ: «عرفان فکری» متولد سال ۵۸ است و بیش از ۱۵ سال است که به جهانگردی و ایرانگردی مشغول است. وی کارشناس گردشگری در برنامه‌های مختلف تلویزیون و رادیو است و در مستند «کاوش در تاریکی» که مستندی درباره‌ سفر ماجراجویانه به خارج از ایران بود، مجری و کارشناس گردشگری بود. او اکنون مشغول آموزش گردشگری و بقا در طبیعت است و در یک کلام (بیر گریلز Bear Grylls) ایران است. با او درباره فعالیت‌های گردشگری‌‎اش و کارگاه آموزشی بقا در طبیعت که قرار است یکی از دوره‌های آن  از ۵ تا ۷ مرداد در جنگل‌های شمال ایران برگزار شود به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌آید:

  • کمی از خودتان و سفرهای ماجراجویانه‌ای که تاکنون داشته‌اید برای ما بگویید؟

من تا کنون به حدود ۵۰ کشور دنیا در ۱۵ سال اخیر سفر کرده‌ام  که اکثر این سفرها ماجراجویانه بوده‌است. برای مثال ۳ ماه اخیر در کشور برزیل و جنگل‌های آمازون و در طبیعت بکر آنجا و با حیوانات وحشی و درنده جنگل‌های برزیل بوده‌ام. عکس‌ها و فیلم‌های این سفر در اینستاگرام شخصی من موجود است. البته این سفرها فقط سفرهای صرفا ماجراجویانه برای من نبوده است. برای مثال سال ۹۳ برای کمک به آوارگان حملات داعش به کردستان عراق رفتم. یا برای کمک به بازماندگان حادثه سونامی به فیلیپین رفتم. هنگام زلزله ورزقان و  زلزله بم هم به این مناطق برای کمک کردن رفته‌ام.

  • کارگاه‌های آموزشی که برگزار می‌کنید بر اساس همین سفرها بوده است؟

حاصل این ۵۰ کشوری که تا کنون رفته‌ام یکسری تجاربی برای من بوده که این تجارب را در قالب کارگاه‌های آموزشی به علاقه‌مندان آموزش می‌دهم. یکی از این کارگاه‌ها «چگونه ازران سفر کردن» و یکی دیگر «بقا در طبیعت» است و دوره‌های مشابه دیگر هم در کنار سفرهایم برگزار می‌کنم.

  • در کارگاه بقا در طبیعت چه چیزهایی آموزش داده می‌شود؟

برای طبیعت گردی کلا ۲ دوره داریم که یکی استقرار در طبیعت و دیگری بقا در طبیعت است. این ۲ دوره با هم تفاوت دارند. استقرار در طبیعت در واقع معمولی‌تر است و برای افرادی است که تازه می‌خواهند پا به طبیعت بگذارند و هیچ‌گونه مهارت‌های لازم را برای شب‌مانی در طبیعت ندارند. این دوره شامل چطور چادر زدن در طبیعت، استفاده از قطب نما و آموزش تمام مهارت‌هایی است که یک فرد آماتور بتواند یک کمپینگ ساده در طبیعت داشته باشد. اما دوره بقا در طبیعت در سطح بالاتری قرار دارد و به درد افرادی می‌خورد که اگر امکانات لازم برای کمپینگ را نداشته باشند چگونه شب مانی در طبیعت داشته باشند و به طور کلی بتوانند گلیم خود را در طبیعت بیرون بکشند.

دوره بقا در طبیعت ۳ سطح دارد که در هر سطح امکاناتی که هر فرد دارد با سطح دیگر متفاوت است و هر چه سطح بالاتر باشد امکانات کمتری از سطح پایین‌تر دارد. برای مثال در سطح بالاتر فرد یک چاقو و بندکفش دارد و یاد می‌گیرد چطور با همین چاقو و بند کفش آتش درست کند. یعنی هر چه سطح بالاتر می‌رود، امکانات کمتر و مهارت بیشتر می‎شود. هدف اصلی این دوره‎ها  آموزش یکسری مهارت‎هایی است که به درد هر کسی در سفر می‎خورد. این مهارت‌ها می‌تواند کاملا عمومی باشد به این دلیل که حتی امکان دارد در یک سفر معمولی در جاده ماشین شما خراب شود و ممکن است شب را در جایی بدون امکانات تا صبح سرکنید که اگر یکسری مهارت‌ها را داشته باشید، همین سفر بین شهری که به مشکل خورده می‌تواند برای شما قابل تحمل‌تر شود. مثلا بلد باشید برای خودتان آتش درست کنید یا چطور می‌توانید جهت را بدون ابزار و قطب نما تشخیص دهید. برای مثال جهت‌یابی با سایه خورشید یا لانه مورچه یا خزه درختان یا جهت‌یابی با سوزن در آب و …

یکی دیگر از آموزش‌ها، ساخت وسایل مورد نیاز برای ماندن در طبیعت یا استفاده خلاقانه از وسایل موجود در سفر است. به عنوان مثال یک تی‌شرت می‌تواند ۱۰ تا ۱۲ کاربرد برای ما داشته باشد. یک تی‌شرت می‌تواند کلاه آفتابگیر یا کلاه زمستانی یا فیلتر تصفیه طبیعی آب باشد و در شرایط اضطراری همان تی‌شرت می‌تواند مشعل باشد که هم گرما و هم نور به ما می‌دهد. از تی‌شرت می‌توان طناب هم تهیه کرد. البته اینها سطوح مختلفی دارد که در سطوح پایین چگونگی ماندن در طبیعت و در سطوح بالاتر چگونگی زنده مانی در طبیعت آموزش داده می‌شود.

  • آیا از فرد خاصی پیروی می‌کنید یا استاد خاصی داشته‌اید؟

همه اینها حاصل تجربه ۱۵ ساله من به کشورها، طبیعت‎های بکر و بلایای طبیعی مختلف بوده است. در هر کدام از سفرها کلی تجربه کسب کردم و چیزهای زیادی یادگرفته‌ام که مدون شده و در این کارگاه‌های آموزشی تدریس می‌شود. استاد من در تمام این سال‌ها طبیعت و سفر بوده است.

  • هزینه این دوره‌ها چقدر است و شرایط حضور در این دوره‌ها چیست؟

این دوره جدید کارگاه بقا در طبیعت از ۵ تا ۷ مرداد در جنگل‌های شمال ایران برگزار می‌‎شود که هزینه آن برای هر شخص حدود ۴۵۰ هزار تومان است. محدودیت سنی برای حضور در این کارگاه‌ها وجود ندارد و تنها شرطی که داریم این است که شخص اهل سفر و طبیعت دوست باشد یعنی علاقه تنها شرط ما برای حضور در این کارگاه است. محدودیت جسمی هم نداریم و از لحاظ فیزیکی نیاز به آمادگی خاصی نیست زیرا ما بیشتر تکنیک‌ها را در این دوره یاد می‌دهیم و نیاز به پیاده‌روی طولانی نداریم. اتفاقا این دوره برای افرادی که توانایی خاص فیزیکی ندارند، بسیار جذاب‎تر است برای اینکه یاد می‌گیرند با تکنیک به راحتی می‌توانند بدون قدرت بدنی کارهای مختلف را در طبیعت انجام دهند.

  • استقبال از این دوره‌ها چگونه بوده است؟

در این ۶ یا ۷ سال اخیر بیش از هزار نفر در دوره‌های بقا در طبیعت شرکت کرده‌اند که جالبترین بخش آن بر اساس نظرسنجی از شرکت‌کنندگان، «شکستن تابوهای ترس از طبیعت» بوده است. برای مثال خیلی‌ها ترس از تاریکی دارند. برای غلبه بر این ترس ما در جاهایی از جنگل بدون استفاده از چراغ قوه راه می‌رویم تا بر این ترس غلبه کنیم. در واقع ما نحوه جلوگیری از آسیب دیدن در طبیعت را در این دوره‌ها آموزش می‌دهیم. بیشترین بازخوردی که گرفتم این بوده که مخاطبان این دوره‌ها می‌گویند فکر نمی‌کردیم بتوان تا این اندازه در طبیعت راحت بود و با کمترین امکانات از طبیعت لذت برد. برای مثال هر کسی یاد می‌گیرد چگونه برای خودش پناهگاه درست کند یا فقط با آرد روی آتش و زغال برای خودش نان درست کند.

 کمی هم درباره کارگاه «چگونه به نقاط مختلف دنیا ارزان سفر کنیم» توضیح دهید؟

چون من ۸ ماه از سال در ایران نیستم کارگاه ارزان سفر کردن را حتی به صورت آنلاین از طریق تلگرام شخصی برگزار می‌کنم. در این کارگاه که تمام فایل‌های آن را به صورت صوتی ارسال می‌کنم آموزش می‌دهم که چگونه مسافران بلیط ارزان و هتل مناسب بگیرند. آشنایی با امکانات فرودگاهی و اینکه چه خدماتی می‌توانند در فرودگاه‌ها داشته باشند و چطور راحت‌تر از توقف‌های فرودگاهی استفاده و ویزا دریافت کنند نیز آموزش داده می‌شود. حمل و نقل خوب و جاهای دیدنی هر شهر نیز به مسافران نشان داده می‌شود. به طور کلی ترفندهای سفر ارزان در کشورهای مختلف را در این کارگاه بررسی می‌کنیم.