درنگ: ترامپ پیشتر بازیکنان لیگ فوتبال آمریکایی را به خاطر نشان دادن اعتراض خود به تیعیض‌های نژادی در حین پخش سرود ملی مورد انتقاد قرار داده بود.

آغازگر این شکل از اعتراض بازیکنی به نام کالین کاپرنیک بود که سال گذشته به آنچه آن را بی‌عدالتی اجتماعی و نژادی می‌نامید، با زانو زدن در حین پخش سرود ملی آمریکا اعتراض کرد. وی اعلام کرد به سرود یا پرچم کشوری که سیاهپوستان و رنگین‌پوستان را سرکوب می‌کند احترام نگذاشته و به آن افتخار نمی‌کند. وی با اشاره به تیراندازی پلیس به مردی سیاهپوست گفت این جنبش برای من فراتر از فوتبال است.

  فیلم | شوخی نامتعارف ترامپ با زن رییس جمهور فرانسه

این جنبش تا به امروز ادامه یافته و روز یکشنبه پیش از آغاز بازی‌ها بازیکنان تیم‌های نیو‌انگلند پاترویت، جکسون‌ویل جاگوارز، کلیولند براونز، دنور برونکوز و میامی دلفینز در زمان پخش سرود ملی آمریکا روی زمین زانو زدند، به جز یک بازیکن که او نیز تا پایان سرود ملی اصلا وارد زمین نشد. تیم‌های سیاتل شاوشنگ و تنسی تایتانز نیز ترجیح دادند در حین پخش سرود اصلا وارد زمین نشوند.

ترامپ در توئیت صبح یکشنبه خود بار دیگر نسبت به این نوع از اعتراض انتقاد کرد، رتبه‌بندی‌های لیگ را مورد سوال قرار داد و گفت بازیکنان باید به خاطر این نوع اعتراض تعلیق یا اخراج شوند. وی جمعه شب در سخنرانی خود در میان جمعی بزرگ به صاحبان باشگاه‌های فوتبال حاضر در لیگ برتر گفته بود هر “حرامزاده‌ای” که به پرچم آمریکا توهین می‌کند را اخراج کنید. این سخنان توهین آمیز نیز مورد تشویق حاضران غالبا سفید‌پوست قرار گرفت.

  کاربران به خاطر این ویدئو ترامپ را فردی نابالغ دانستند | شوخی تصویری با هیلاری

ترامپ همچنین از دعوت بسکتبال “گلدن استیت واریرز” قهرمان فصل به کاخ سفید صرف نظر کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که استیون کاری یکی از بازیکنان سیاهپوست این تیم گفته بود که در این مراسم شرکت نمی‌کند. پس از آن آقای ترامپ در توییتی نوشت: رفتن به کاخ سفید، افتخاری بزرگ برای یک تیم قهرمان است. استیون کاری درمورد این موضوع تردید دارد، بنابراین دعوت لغو می‌شود. لبرون جیمز بسکتبالیست مشهور آمریکایی نیز در پاسخ به ترامپ در توییتی نوشت که رفتن به کاخ سفید “قبلا” یک افتخار بود.

  پس زدن دست ترامپ توسط همسرش که جنجالی شد

براساس گزارش BBC، ترامپ از این نبرد لذت می‌برد چون می‌داند زمانی که میهن پرستی ورزشکاران پولدار را زیر سوال می‌برد طرفدارانش دور او جمع می‌شوند. همچنین این جنجال می‌تواند راهی برای انحراف توجه از هفته‌ای دشوار باشد که در آن تازه‌ترین تلاش ترامپ برای لغو قانون نظام درمانی موسوم به اوباماکر با مخالفت سناتور جان مکین متحمل یک ضربه بالقوه مرگبار شد. همچنین براساس نظرسنجی‌ها نامزد مورد حمایت ترامپ در دور دوم انتخابات برای پر کردن یک کرسی سنا از آلاباما از حریف دیگر جمهوری خواه عقب است.

 

اعضای تیم واشنگتن رداسکینز

 

نیواورلئانز سینتز در حین پخش سرود روی نیمکت نشستند

 

نیمکت خالی تیم تنسی تیتانز در حین پخش سرود ملی

 

اعضای تیم گرین‌بی پکرز در آغاز مسابقه

 

اعضای تیم لس‌آنجلس چارجرز

 

اعضای تیم نیوانگلند پاتریوتز

 

اعتراض اعضای تیم دنور برونکوز

 

اعضای تیم کلیولند براونز در حین پخش سرود ملی آمریکا

 

اعضای تیم دلفینز