درنگ : دانشگاه کمبریج به احترام هفته دسترسی آزاد روز دوشنبه ۲۳ اکتبر تز دکتری استفان هاوکینگ که در سال ۱۹۶۶ با عنوان “ویژگی‌های جهان درحال انبساط” نوشته شده‌ است را در وب‌سایت دسترسی عمومی خود منتشر کرد اما مدت کوتاهی پس از انتشار، تعداد بالای بازدید از وب‌سایت باعث از کار افتادن آن شد. تا عصر همان روز، این وب‌سایت با چند دقیقه تاخیر و تلاش‌های پی‌در‌پی قابل دسترس می‌شد اما امکان نمایش محتوای صفحه وجود نداشت.

به گفته استوارت رابرتز سخنگوی کمبریج،‌ تصمیم پروفسور هاوکینگ مبنی بر انتشار آزادانه و قابل دانلود ساختن تز دکترایش با واکنشی عظیم مواجه شد و در کمتر از ۲۴ ساعت، این فایل ۶۰ هزار بار دانلود شد. از این رو بازدید‌کنندگان وب‌سایت دسترسی آزاد دانشگاه کمبریج ممکن است کند‌تر و دشوارتر از همیشه بتوانند وارد این وب‌سایت شوند و یا حتی ممکن است وب‌سایت برای مدتی موقت غیرفعال دیده شود.

در این تز به عواقب و عوارض انبساط جهان پرداخته شده‌است. کمبریج در بیانیه‌‌ای دیگر اعلام کرده بود این تز پردرخواست‌ترین گزینه در میان مطالب کمبریج است که توسط یکی از مشهورترین دانشمندان جهان نوشته شده‌است.

هاوکینگ در واکنش به از کار افتادن وب‌سایت دسترسی آزاد کمبریج گفت: خوشحالم می‌شنوم که بسیاری از افراد به دانلود تز دکتری من علاقه نشان داده‌اند، امیدوارم عاقبت که به این تز دسترسی پیدا کرده‌اند از آن ناامید نشوند. با عمومی ساختن تز دکترایم امیدوارم بتوانم الهام‌بخش انسان‌های سرتاسر جهان باشم،‌ تا نگاهشان را به آسمان و ستارگان بدوزند،‌ نه به پایین و به پاهایشان تا نسبت به جایگاه ما در جهان هستی کنجکاو شوند و تلاش کنند جهان را درک کنند. هرکسی در هرجای دنیا باید نه تنها به تحقیقات من بلکه به تحقیقات تمامی ذهن‌های برتر و پژوهشگر در کل طیف درک بشری دسترسی داشته‌ باشد. هر نسل بر شانه‌های افرادی ایستاده که پیش از آنها زندگی می‌کرده‌اند، درست مثل من که در زمان دانشجویی‌ام در مقطع دکترا در کمبریج از آیزاک نیوتن، جیمز کلرک مکسول و البرت اینشتین الهام گرفتم.