مطالعات مختلف نشان داده است که میزان ترس از صحبت در مقابل یک جمعیت بیشتر از میزان ترس افراد از مرگ است. به عبارت دیگر، برخی مردم ترجیح می‌دهند که خود را در خانه حبس کنند اما در ملاء عام صحبت نکنند. خوشبختانه، راه حل‌هایی ساده برای غلبه بر ترس از سخنرانی عمومی وجود دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها می‌پردازیم.

 

  1. درک علت ترس.
ترس از سخنرانی عمومی و راه‌های ساده غلبه بر آن

اولین گام برای از بین بردن ترس از صحبت کردن در مقابل عموم، کشف این موضوع است که چرا در ابتدا ترس وجود دارد. دلیل اصلی وجود ترس از سخنرانی٬ خجالت است. این شامل٬  مورد خنده واقع شدن، خراب شدن یا مورد قضاوت مخاطب واقع شدن مخاطبتان می‌باشد. آیا وقتی که خودتان در اتاق تنها هستید عصبانی می‌‌‌شوید؟ احتمالا نه. این تنها زمانی است که افراد دیگری وجود دارند، افرادی که ممکن است شما را قضاوت کنند یا درمورد شما بد فکر کنند، که معمولا باعث عصبانیت شما می‌شود.

دانستن اینکه چرا این ترس از حضور مخاطب را دارید، به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید چه کاری برای غلبه بر ترس انجام دهید. وقتی ترس آشکار شد، می توان آن را رفع کرد. همچنین ممکن است که در گذشته تجربه بدی که منجرب به بروز ترس می‌شود داشته‌اید. در هر صورت، برای اکثر مردم، ترس از آنچه دیگران ممکن است درباره آنها فکر کنند وجود دارد.

 

  1. ذهنیت خود را تغییر دهید.

    ترس از سخنرانی عمومی و راه‌های ساده غلبه بر آن

برای غلبه بر این ترس، باید بتوانید ذهنیت خود را تغییر دهید. می‌توان به‌جای قضاوت کردن خودتان و آنچه مخاطبان ممکن است درمورد شما فکر کنند٬ در مورد خود مخاطبین و اینکه چگونه می توان پیام خود را به طور کامل به آن‌ها انتقال دهید فکر کنید. 

 

  1. تمرین

حتی اگر ده‌ها سخنرانی انجام داده باشید باز هم ممکن است موقع سخنرانی عصبی و نگران باشید٬ اما هرچه بیشتر این کار را انجام دهید، ساده‌تر خواهد شد. هنگامی که تمرین می‌کنید، بهتر است در مقابل گروهی از مردم که مطمئن هستید شما را حمایت می‌کنند سخنرانی کنید. این نه تنها فرآیند سخنرانی را برای شما ساده‌تر می‌کند، بلکه کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری کسب کنید.

 

به جای فکر کردن به، “اگر خرابکاری کنم چه اتفاقی می افتد؟” فکر کنید، “چطور می توانم بیشترین تاثیر را در مخاطبان خود بگذارم؟” این ها دو سوال کاملا متفاوت هستند. یک سوال شما را در شرایط ترس و دلهره قرار می دهد در حالی که دیگری شما را در شرایط قدرتمند و مسلط به صحنه قرار می دهد. بنابراین لازمه غلبه بر ترس از سخنرانی عمومی فقط داشتن فکر و تمرین درست است.