درنگ: پتی وود متخصص زبان بدن رفتارهای عجیب و غریب ترامپ را در روز اول نشست اعضای ناتو به این شکل ترجمه کرده‌ است:

عکس گروهی

جنجالی‌ترین لحظه در این روز تلاش ترامپ برای باز کردن مسیر از میان گروهی از رهبران ناتو بود تا در تصویر به خوبی دیده شود. به همین دلیل وی نخست‌وزیر مونته‌نگرو را به عقب هل داد بدون اینکه به اطرافش نگاهی بیاندازد. به گفته وود واکنش ترامپ به ماندن در صف پشتی یک گروه ناشی از خشم خالص او بوده‌ است.

به گفته وی چشم‌های ترامپ ریزتر شده‌اند و به نظر دندان‌هایش را روی هم می‌ساید، وی کاملا از روی عمد و خشم رهبر مونته‌نگرو را به عقب می‌راند و همان خشم او را به صف جلو گروه حرکت می‌دهد. در پس این خشم نیز میل شدید به برتری و اول بودن ترامپ را به این کار وادار کرده‌ است.

زمانی که وی به صف جلو می‌رسد به سرعت شانه‌ها را صاف کرده و چانه‌اش را جلو می‌دهد و تلاش می‌کند دکمه کتش را ببندد. رفتاری که خودنمایی نامیده می‌شود. در واقع در آن لحظه ترامپ هیچکس به جز خود را نمی‌بیند و تمام تلاشش را می‌کند تا جلوی دوربین خوب دیده شود. درحالی که دیگر رهبران ناتو پیش از عکس تلاش دارند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند،‌ ترامپ تنها به خوب بودن جلوی دوربین فکر می‌کند.

این تغییر وضعیت از خشم به غرور و در نهایت به برتر بودن تنها در چند صدم ثانیه رخ می‌دهد و نشان از آن دارد که واکنش‌ها در بخش لیمبیک مغز وی، بخشی که کنترل احساسات در بخش خودآگاه مغز انسان را به عهده دارد ایجاد شده‌اند.

دست‌دادن با ماکرون – قسمت اول

ترامپ در این روز دوباره با ماکرون دست داد و در هردو بار به نظر می‌آمد ترامپ و ماکرون در حین دست دادن درحال رقابت با یکدیگر هستند. بار اول ماکرون دست دادن با ترامپ را به تاخیر انداخته تا با دیگر رهبران ناتو احوالپرسی کند درحالی که ترامپ دستش را برای احوالپرسی با او بالا آورده است.

زمانی که ماکرون در نهایت به سوی ترامپ می‌رود، ترامپ به شدت خشمگین است زیرا لبهایش به عقب کشیده شده و چشم‌هایش حالت عادی ندارند. ماکرون با ترامپ دست می‌دهد و ترامپ سعی می‌کند دست‌ او را به شدت به سمت خود بکشد و در اینجاست که گویی نبرد کشمکشی میان این دو درمی‌گیرد.

وود می‌گوید صرف‌نظر از اینکه ترامپ به دلیل فوبیای آلودگی‌اش با دست دادن مشکل دارد، دست دادن برای او به معنی از دست دادن بخشی از قدرتش است زیرا دست دادن به شکل عادی به معنی برابری و ‌امنیت است از این رو ترامپ سعی می‌کند با کشیدن دست طرف مقابل به سمت خود باز هم برتری‌اش را به اثبات برساند. اما ماکرون برای ترامپ هدف ساده‌ای نیست زیرا پس از چند ثانیه ماکرون دست آزاد خود را روی ساعد ترامپ می‌گذارد که به گفته وود این «حرکت قدرت» نام دارد زیرا فرد نشان می‌دهد توانایی و قدرت کافی برای کنترل شرایط را دارد.

دست دادن ماکرون و ترامپ – قسمت دوم

این برخورد میان ماکرون و ترامپ از بار اول نیز عجیب‌تر بود. ترامپ که پیش از این رقیب تند‌رو و افراطی ماکرون، مارین لوپن را ستوده بود اکنون باید به ماکرون برای بردش در انتخابات تبریک می‌گفت اما وود می‌گوید ترامپ واقعا به آنچه گفته اعتقادی نداشته زیرا در حین تبریک گفتن بدنش را از ماکرون دور کرد و این رفتار با آنچه درحال بیان آنها بوده در تناقض کامل است.

علاوه بر دوری فیزیکی ترامپ در حین بیان «به تازگی انتخاب شده» دچار لکنت می‌شود که این نیز نشان از آن دارد که برد ماکرون موضوع مورد علاقه ترامپ نبوده‌ است. تنها در یک لحظه ترامپ به سمت ماکرون متمایل می‌شود،‌ زمانی که به این سیاستمدار جوان می‌گوید پیروزی عظیمی داشته‌ است. وود معتقد است از آنجایی که ترامپ همواره از اصطلاح «پیروزی عظیم» درمورد پیروزی انتخاباتی خود استفاده می‌کند، احتمالا در لحظه استفاده از آن درحال فکر کردن به خود بوده و از این رو به ماکرون نزدیک شده‌است تا پیروزی خود را نیز به رخ بکشد.

نحوه نشستن ترامپ روی صندلی نیز تلاشی برای برتر نشان دادن خود در برابر ماکرون است. در مقابل ماکرون به شکلی معمولی‌تر نشسته و جلوتر قرار گرفتن یکی از پاهایش به این معنی است که می‌خواهد زودتر محل را ترک کند. شکل قرار گیری دست‌هایش نیز موقعیت محافظه‌کارانه ماکرون در برابر ترامپ را نشان می‌دهد اما زمانی که نوبت دست دادن می‌رسد، ماکرون از فرد دوم به فرد برتر ماجرا تبدیل می‌شود.

در هنگام دست دادن ترامپ دست خود را نزدیک بدنش نگه می‌دارد تا تلاش ماکرون برای گرفتن دست او پیام برتری ترامپ را القا کند اما ماکرون با کشیدن دست ترامپ به سوی خود معادله را برهم می‌زند و برای پنج ثانیه این دو با یکدیگر دست می‌دهند درحالی‌که به یکدیگر خیره شده‌اند، فک‌هایشان قفل شده و دست‌ها را به شدتی فشار می‌دهند که مفاصل آن به سفیدی گراییده‌ است،‌ ترامپ دوبار تلاش می‌کند دستش را رها کند اما ماکرون مانع می‌شود.

پس از آن ماکرون به زبان فرانسه به ترامپ می‌گوید که باید درباره چند موضوع از جمله تغییرات اقلیمی با ترامپ گفتگو کند اما پیش از آن نگاهی به دوربین می‌اندازد تا به بینندگان بگوید: دیدید که چه کردم؟ او به وضوح از پیروزی‌اش در رقابت دست دادن شاد است.

ضربه زدن به بازو و تنبیه وزیر امور خارجه بریتانیا

زمانی که ترامپ وارد جمع رهبران ناتو می‌شود،‌ هیچکس با او ارتباط چشمی برقرار نمی‌کند، اما ترامپ انتظار دارد همه او را تحویل بگیرند. وود می‌گوید ترامپ درک متفاوتی از قدرتمند بودن دارد که این درک با آنچه معمولا در یک رئیس‌جمهور آمریکا دیده می‌شود همخوانی ندارد. وی‌ می‌خواهد همیشه برتر باشد و در هر لحظه بر کسی پیروز شود بدون هیچ خویشتن‌داری و حفظ ادبی،‌ تنها می‌خواهد قدرت برتر باشد.

در همین موقعیت مردی برای یک لحظه ترامپ را می‌بیند اما سر را چرخانده و از او دور می‌شود به همین دلیل ترامپ با دست به بازوی او می‌زند. وود می‌گوید ترامپ به دلیل نادیده گرفته شدن توسط مرد خشمگین شده و به بازوی او ضربه می‌زند تا او را متوجه حضورش کند که این رفتار در میان رهبران سیاسی جهان به هیچ‌وجه عادی نیست.

به گفته وود این واکنش در ترامپ بسیار آنی و ذاتی است و نشان از عدم وجود کنترل و خویشتن‌داری در اوست. زمانی که ترامپ وارد جمع بریتانیایی‌ها می‌شود نیز کسی به او توجه نمی‌کند،‌ نه ترزا می نخست وزیر و نه بوریس جانسون وزیر امور خارجه.

در نهایت استولنبرگ دبیر کل ناتو مداخله می‌کند اما جانسون باز توجه چندانی به ترامپ نمی‌کند. در نهایت ترامپ و جانسون با یکدیگر دست می‌دهند که به هیچ‌وجه دوستانه نیست زیرا ترامپ مدام به دست وی ضربه می‌زند که به گفته وود به معنی تنبیه کردن جانسون است به این اتهام که چرا زودتر به وی توجه نشان نداده‌ است. در انتها نیز ترامپ دست روی شانه جانسون گذاشته و او را تکان می‌دهد که به گفته وود این نیز «حرکت قدرت» است و در حین انجام این کار لبخندی از رضایت بر لب دارد. در همین لحظه جانسون نگاهش را به دوربین می‌دوزد که وود آن را به «شلیک اسلحه» به سمت ترامپ ترجمه کرده‌است زیرا در نگاه جانسون خشم دیده می‌شود.

وی به جای دست دادن با ترزا می نیز ترجیح می‌دهد به شانه او ضربه‌ای زده و از او فاصله بگیرد و در پشت صندلی خالی بایستد. وی با دست‌هایش محکم پشت صندلی را نگه داشته و به دوربین‌ها لبخندی تصنعی تحویل می‌دهد. وود می‌گوید با این‌کار وی نشان می‌دهد تا حدی سرگردان و شکست‌خورده است و تلاش می‌کند برای بهبود روحیه‌اش کمی برای دوربین‌ها خودنمایی کند.