درنگ: گروه طراحی لباس مربع از ۲ عضو اصلی تشکیل شده که یکی «فرزانه گنجی» و دیگری «میلاد حقیقی» است.  فرزانه گنجی متولد سال ۶۸ در رشته گرافیک دانشگاه هنر تحصیل کرده و از سال ۹۲  در زمینه طراحی لباس و مانتو فعالیت‌هایش را آغاز کرده است.

گروه طراحی لباس «مربع» فعالیت خود را با تولید کیف‌های چرم دست‌دوز شروع کرد. این گروه جوان از همان ابتدای راه با استفاده از چرم طبیعی مرغوب نشان داد که دغدغه کیفیت دارد و به دنبال ماندگاری است. این گروه در ادامه مسیر زیورآلات و متعلقات را به مجموعه خود اضافه کرد. مربعی‌ها در سومین مجموعه خود، سراغ سیستم چاپ روی پارچه رفتند و روسری هم به کارهایشان افزوده شد. از سال ۹۴ نیز اولین مجموعه از پالتو و مانتو را هم درکنار دیگر محصولات خود عرضه کردند.

فرزانه گنجی که اخیرا آخرین شوی لباس‌های تابستانه خود را برگزار کرده‌ است به درنگ می‌گوید: در هر فصل مجموعه جدید مناسب با آن فصل را طراحی و ارایه می‌کنیم. پایه کار طراحی لباس خیلی نزدیک به گرافیک است و شناخت مبانی هنرهای تجسمی همچون شناخت رنگ، فرم، حتی چاپ و طراحی در این میان خیلی تاثیرگذار است. ما جزو معدود گروه‌هایی هستیم که وقت زیادی صرف کردیم تا بتوانیم طراحی پارچه را هم خودمان انجام دهیم.

گنجی درباره سبک و سیاق لباس‌هایشان می‌گوید: سبک و سیاقی که بتوان گفت کپی از سبک‌های دیگر باشد، خوشبختانه در کارهای ما نبوده‌ است چون یکسری معیارها هست که پوشش ما را مشخص می‌کند برای مثال برای مانتو اول از همه باید کاور کردن بدن، بعد راحتی پوشش، خوش فرم بودن و شناخت آناتومی خانم‌های ایرانی را در نظر گرفت. همه اینها کنار هم منجر به تجربه‌ای می‌شود که روز به روز افزایش می‌یابد و به ما کمک می‌کند که یک مانتو، کار تکراری نباشد. در بحث مانتوی خانم‌های ایرانی باید لباسی داشته باشیم که هم برازنده خانم‌های ایرانی و هم به سلیقه مخاطب ما نزدیک باشد.

گنجی با بیان اینکه گاهی در طراحی لباس‌ها از کاشی کاری ایرانی اسلامی و گاه از نقاشی ایرانی الهام می‌گیریم گفت: البته طراحی‌ها با همان فرم و دیزاین تکرار نمی‌شوند بلکه یک ریدیزاین انجام و کار امروزی‌تر می‌شود. حتی از تایپوگرافی مدرن هم استفاده می‌کنیم. این کار ما معمولا با جدول پارچه‌ای کار می‌شود که در آن از حروف فارسی استفاده می‌کنیم و سعی داریم در الگوبرداری ایرانی در پوشش برای آن استفاده کنیم. برای مثال در الگوبرداری یک لباس از دامن لباس‌های قاجار الگو گرفته‌ایم. سعی داریم در طراحی هر یک از مجموعه‌هایمان اگر ۱۰ کار ارایه می‌شود یک کار شناسنامه کارها باشد برای اینکه ویژگی ایرانی بودن را دارا باشد.

وی با بیان اینکه متریال پارچه‌ها کاملا به فصل بستگی دارد، ادامه داد: در فصل‌های سرد از پارچه‌های کشمیر و پشمی و ضخیم‌تر استفاده می‌شود، در بهار و تابستان از پارچه کرپ بیشتر استفاده می‌شود و گاهی برای خنک بودن از پارچه‌های نخی استفاده می‌کنیم.

او درباره قیمت محصولات گروه طراحی لباس مربع گفت: قیمت‌های محصولات ما متفاوت است و از ۲۰۰ تا ۷۰۰ و ۸۰۰ هزار تومان را در کارهایمان داشته‌ایم. بیشتر سعی می‌کنیم تنوع قیمت را در محصولاتمان در نظر بگیریم که برای هر مخاطبی مناسب باشد.

گنجی درباره نحوه فروش محصولاتشان توضیح داد: کارهای ما به صورت ثابت و ویترین و فروشگاهی ارایه نمی‌شود بلکه هر فصل مجموعه کارهایی که طراحی و آماده شده به پروسه عکاسی و تبلیغات و فروش آنلاین می‌رود و بعد شوی فصلی برگزار می‌کنیم که چند روزی کارها برای فروش حضوری ارایه می‌شوند. ما حتی از شهرهای دیگر سفارش آنلاین می‌گیریم. در واقع در هر فصل فقط ۴ یا ۵ روز فروش حضوری محصولات را داریم.

این طراح لباس درباره نحوه پوشش خانم‌های ایرانی گفت: خوشبختانه تنوع و خوش‌پوشی خانم‌های ایرانی روز به روز بیشتر می‌شود.

تصاویری از لباس‌های طراحی شده توسط این گروه را در زیر ببینید.