درنگ: «محمد توکلی» عکاس و گرافیست و عضو انجمن عکاسان مطبوعات ایران مدیریت پایگاه خبری عکاسی ایران را برعهده دارد. توکلی فعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۸۰ و از همکاری با مطبوعات آغاز کرد و در این مدت با نشریات مختلفی مانند روزنامه ایران، کتاب سال ایران ورزشی، تهران امروز، روزنامه همشهری، گروه مجلات همشهری، مجله زندگی ایده‌آل و چندین نشریه دیگر همکاری داشته است. او به همراه همسرش «مهتاب بهریان» مدتی است صفحه اینستامگزین را در فضای مجازی راه اندازی کرده‌اند که با سبک لایف استایل به معرفی جاذبه‌های گردشگری، تفریحی، تاریخی و رستوران‌ها و …می‌پردارند. این زوج جوان که آخر هفته‌های خود را به این کار اختصاص داده‌اند توانسته‌اند در مدت کوتاهی به خوبی دیده شوند و هر روز فالوورهای جدیدی در این فضا داشته باشند. با این هنرمند درباره این صفحه جذاب در فضای مجازی به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌آید:

  • اول خودتان را معرفی کنید؟

من عکاس و گرافیست هستم و از ۱۷ سالگی وارد مطبوعات شدم. عکاسی حرفه‌ای را با  موسسه همشهری در سن ۲۰ سالگی شروع کردم و در همین حرفه با همسرم که ایشان هم در آن موقع دانشجوی ترم ۳ روزنامه‌نگاری بودند آشنا شدم. ما از همان ابتدا در فضای مجازی سایت هنری «زوم نیوز» که تخصصی رشته عکاسی بود را راه‌اندازی کردیم و بدون تمایل به درآمدزایی برای ارتقای سطح هنر عکاسی این سایت را اداره می‌کنیم.

  • شما در فضای مجازی در زمینه عکاسی بسیار فعال هستید کمی در این مورد توضیح دهید؟

من و همسرم از اول ازدواجمان علاقه زیادی به طبیعت گردی و سفر داشتیم و به مناسبت‌های مختلف سفر می‌رفتیم و از کشورهای مختلف دیدن می‌کردیم. دیدن زندگی مردم در جوامع مختلف برای ما جذاب و دیدنی است و به سفر به چشم زمانی برای کسب تجربه نگاه می‌کنیم.

زمانی که پاکستان سیل آمد من برای پوشش تصویری سیل به این کشور سفر کردم، همسرم خیلی اصرار داشت با من همسفر شود که متاسفانه به دلیل شرایط نابسامان شهرهای سیل زده پاکستان، نگران حضورش در این سفر بودم و تنها به پاکستان رفتم. البته با گروه هلال احمر اعزام شدم، سفری که واقعا من را بزرگ کرد و نگرش من را به زندگی و مرگ تغییر داد.

در سفر به پاکستان فهمیدم که زندگی را باید تا جایی که می‌شود جلو رفت و فقط شاکر خدا بود. باید در هر فرصتی که پیدا می‌کنیم لبخند بزنیم چون انسان‌هایی در کنار ما زندگی می‌کنند که سالهاست فراموش کرده‌اند لبخند زدن چه طعمی دارد و هیچ وقت هم دیده نمی‌شوند.

از طرفی به دلیل عکاس بودنم تمایل زیادی به ثبت مستندات اجتماعی دارم و با وجود اینکه تعدادی از کارهایم را در سایت شخصی‌ام منتشر کردم، فضای مجازی اینستاگرام را محیط بهتری برای انتشار صدای مردم دیدم.

 

 

  • پیج اینستای زوجی هم دارید. این پیج را با چه هدفی راه‌اندازی کرده‌اید؟

مدتی است که با همسرم به این فکر افتادیم که یک پیج جذاب زوجی بسازیم تا فعالیت‌هایمان بیشتر دیده شود چون در حال حاضر علاقه مردم به پیج‌های زوجی بیشتر شده‌است. سفرهای قبل از ساخت این پیج را دیگر منتشر نمی‌کنیم و از زمان ساخت پیج هر جایی که می‌رویم و ارزش به اشتراک‌ گذاشتن را دارد منتشر می‌کنیم. کمی فان را چاشنی این کار کردیم چون نمی‌خواهیم زندگی زوجی خاص را نشان بدهیم که از این جامعه متفاوت‌تر هستند بلکه ما شبیه اکثریت مردم جامعه ایرانی هستیم با تمام ضعف‌‌ها و کاستی‌ها و علاقه‌مندانی‌ که تنها کمی به مسایل اطرافمان ریزبین‌تر هستیم و انتظاراتمان از جامعه ایرانی به خصوص میراث فرهنگیمان کمی بیشتر است.

  • چقدر دنبال کننده در اینستاگرام دارید و بیشتر به چه مطالبی می‌پردازید؟

در حال حاضر که مدت کوتاهی از راه‌اندازی این پیج می گذرد حدود ۸ هزار نفر دنبال کننده داریم و به همین دلیل هنوز کار حرفه‌ای خودمان را شروع نکرده‌ایم. در آینده با ورود دوستان دیگرمان به دنبال افزایش بخش‌های مختلف پیج هستیم. چرا که این پیج با هدف تبدیل شدن به یک مجله مجازی راه اندازی شده و قرار است «مریم بهریان» که کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و روزنامه‌نگار است در نشر  مطالب روانشناسی کمک کند. در کل تمام انگیزه ما کمک به دیگر دوستان در زمینه فرهنگ سازی بهتر خانواده‌های ایرانی و به خصوص زوج‌های جوانی است که شاید یادشان رفته است که چگونه از زندگی لذت ببرند.

  • در صفحه اینستامگزین، جاذبه‌های گردشگری را هم معرفی می‌کنید، جه هدفی از این کار دارید؟

در این پیج قصد داریم زیبایی‌هایی که در سفر تجربه می‌کنیم را به اشتراک بگذاریم. در سفرها اگر آثار باستانی گمنامی را می‌بینیم که بی توجه به ارزششان رها شده‌اند را معرفی کنیم و درکنارش از ایران زیبایی بگوییم که باید با  چشم‌های خودمان ببینیم. رستوران رفتن هم یکی از لذت‌های زندگی ماست و اینکه خوب بودن و بد بودن کیفیت یک رستورانی را با فالوورهایمان به اشتراک بگذاریم را وظیفه خودمان می‌دانیم. آموزش عکاسی و داشتن بخش تکشو و معرفی تکنولوژهای عکاسی و فیلم‌برداری است.

  • چرا تصمیم گرفتید سراغ این سبک از کار بروید و لایف استایل بشوید؟ فکر می‌کنید اینجوری بهتر دیده می‌شوید یا اهداف دیگری در سر دارید؟

تنها هدفمان آموزش دادن و فرهنگ سازی در زمینه‌هایی است که با آنها سرو کارداریم و اینکه یک زوج با وجود همه دغدغه‌ها و مشغله‌ها تنها در تعطیلات ۲روزه آخر هفته چه کارهایی می‌توانند انجام دهند و از لحظه‌های زندگیشان لذت ببرند.